Yatırım yapmaya başla!

BMW, Seviye 4 Otonom Sürüş ile Sürücüleri Emekli Edecek!

BMW, kullanıcıya ihtiyaç duyulmayacak araç modellerine yönelik seviye 4 sistemini 7 Serisi'nde denemeye başladı.
BMW, Seviye 4 Otonom Sürüş ile Sürücüleri Emekli Edecek!

BMW, günümüzde araçlarımıza yüklü olan otonom sürüş teknolojisinin üst seviyesine geçerek, 7 Serisi‘nde bunu gösterdi. Gördüğümüz prototip, aslında olaya çok az bir zaman kaldığına işaret ediyor. Özerk kullanım belirli başlı şirketler arasında aşırı yatırım yapılan alanlardan bir tanesi. EV araçların sistemi bir şekilde oturtuldu ve şirketler yönünü otomatik sürüş özelliğine çevirdi.

Geçtiğimiz sene BMW, Münih’te devasa bir özerk sürüş Ar-Ge merkezinin açılışını yapmıştı. Bıraktığınızda A-B lokasyonlarına tamamen kendi kendine gidebilecek seviye 5 sistemine en yakın şekle getirilen seviye 4, ilk 7 Serisi üzerinde test edilmeye başlanmış.

Uzun yıllardır “çağırınca gelsin, kendisi park yerini bulsun” tekniklerle araç modelleri sunulmaya hazırlanıyor.

7 Serisi, Tesla veya bazı şirketlerin kullandığı özerk sistemlerin üzerinde seyrediyor. Çoğu noktada seviye 4’lü Alman modeller sürücüye fazla ihtiyaç duyamadan gidiş sağlayabilecek. Alanında uzman yazılım ve geliştirme şirketleriyle birlikte hareket eden BMW, insanlara akıllı araçların en gelişmiş şeklini vermeyi hedefliyor.

Bir akıllı telefon uygulaması ile 7 Serisi yönlendirilebilecek.

Mantık, emrinizde olan otomobilinizin, cebinizde taşıdığınız bir cihazla hareket ettirilmesi! Farz edelim ki BMW’nize bindiniz ve gitmek istediğiniz noktayı söylediniz. Araç o bölgeye ulaştıktan sonra sizin telaşla parka yeri aramanıza gerek kalmayacak. Ağırlıklı olarak radarlarla en yakın araca uygun park yeri tespiti yapılarak, kendi kendine park edilmesi sağlanacak.

Tam tersi durumda; cafe veya evinizden çıktığınız da mobil telefondan vereceğiniz yeni bir komutla BMW modeli istediğiniz noktaya kendi gelebilecek.

Seviye 4 haricinde BMW, seviye 2 yarı özerk sistemi üzerinde de çalışmalar yapıyor.

Gösterilen sürüş teknolojisi için çok zaman yok demiş olsak da yine 5 sene içerisinde görmemiz mümkün olacak gibi. Alman marka mühendis ve yazılım takımı da seviye 2’deki trafikteki değişen olayları algılama yanında trafik ışıklarının tanınması üzerinde çalıştığını söyledi.

Adaptif seyir kontrol ünitesine eklenen bu özellikle araca, lambalarda yanan rengin hangisi ve ne yapması gerektiği öğretilmiş olacak. Algılama için kamera sensörleri kullanılarak güçlü bir algılama yeteneğini araçlara verilmek istiyorlar. Amaç, kırmızı ışık yandığında otonom araç durabilmeli veya belirli mesafeden gördüğü sarı ışıkta durmaya hazırlık yapması gerektiğini bilmeli.

Otonom sürüş teknolojisi göründüğü gibi basit olmayıp, bir nevi hayata gözlerini açmış bir bebeğe bir şeylerin öğretilmesi gibi düşünülebilir. Tepkiler ve çevre taramaları kusursuz olmalı, araçlar bunu önceden tespit etmeli! O yüzden Jaguar-Land Rover grubu insanların mimik ve olası ani hareketlerini analiz ederek ona göre şekil alacak özerk sisteme kapsül yapıyor.

BMW’nin de Almanya’da bu işin üzerine çok düştüğü açıkça görülebiliyor. Amiral modelinde denenen otonomun, seviye 4 ile yakın tarihteki en yüksek seviyesine de getirilmiş olacak. Sonrası zaten tahmin edeceğimiz gibi birbirleriyle çarpışmayan, havada gezen otonom otomobiller olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum