Yatırım yapmaya başla!

Supra’ya Gelecek Denilen BMW M3 Motoru için Son Nokta Koyuldu!

BMW'den Supra'ya geçecek M3 motor söylentilerine karşı M Departman başkanından yanıt geldi!
Supra’ya Gelecek Denilen BMW M3 Motoru için Son Nokta Koyuldu!

BMW ve Toyota, Avensis’in 1.6d motorla yaptıkları ortak çalışma süreçlerini ileterek, Supra efsanesini de beraber çıkarmışlardı. Tartışma konusu olan spor araba yapımında, Supra severler büyük tepki vermiş olsalar da, Toyota CEO’sunun “Aracımızın tüm aerodinamik geliştirmelerini bizzat kendim yaptım ve teknolojisi Toyota’ya aittir” demesiyle ortalık biraz durulmuştu.

Yeni bir adımda da BMW, en büyük böbrek ızgaralı aracı X7’nin, en az Land Cruiser kadar sağlam ve yetenekli olması için de Toyota’dan platform istemişti. Geçenlerde çıkan bir söylentide, Supra’nın farlı bir varyantla M3 motorunu alacağı söylenmişti. Bakalım konu hakkında marka yöneticileri neler diyor?

Supra’nın M logolu bir M3 motorunu kullanması o kadar da garip değil!

Zaten Z4 M40i‘den gelen bir motor var ve bir seçenek olarak M3’ten alınacak gücü 500 beygirlere varan ünitenin aktarılması kadar normal bir şey yok. Ne kadar da Toyota, temel gereksinimleri hallettikten sonra herkes araçlarını kendi geliştiriyor demiş olsa da karşımızdaki tablo öyle gözükmüyor.

Genelde şirketler bu tip ikilemli olayları sanki bir söylentiymiş gibi yayarak, insanların tepkisi nasıl oluyor ona bakarlar. M Bölümü Başkanı Markus Flasch, çift turbolu 3.0L altı silindirli motoru X3 M ve X4 M motorlarıyla beslenecek yeni bir M3 motorunun Supra’da kullanılmasının anormal bir şey olmadığını söyledi.

Söylentilere karşı Flasch, “Motoru kesinlikle Toyota’ya tedarik etme teklifinde bulunmadık ve bildiğim kadarıyla da böyle bir taleple karşılaşmadık. Ama şimdilik pek mümkün değilse de ilginç bir fikir. Ama kesinlikle asla asla demem.” şeklinde bir açık kapı bıraktı.

Supra severlerin BMW faktörünü görmedikleri takdirde, 500 beygir güce ulaşan bir spor Toyota’ya hayır diyeceklerini zannetmiyoruz. Şu var ki M Departman yöneticisi  X3 M ve X4 M’in S58 kodlu motor ünitesinin halen daha kullanıldığı için Supra’ya verilemeyeceğini aktardı.

Bu, BMW içerisinde alınmış bir kural. BMW’nin M motorları üçüncü taraflara teklif edilemiyor. Diğer bir taraftan S58 kodlu motor henüz çok yeni ve BMW araçlarında genel tablonun görülmeden de Toyota’ya satışının olmayacağını düşünüyoruz.

Z4 M40i’nin tek turbolu B58 motorunu alan Supra’nın 335 ps olarak lanse edilmesi ardından araç sahiplerinin soktukları özel DYNO testlerinde 380 ps çıkması da bir ilginç durumdu. Demek ki 3.0L çift turbolu 6 silindirlik motor 500 ps denilse bile Supra’da 580 ps çıkar gibi paranoyak bir düşünce doğacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum