Yatırım yapmaya başla!

BMW, Hibrit Motor Teknolojisinde Patent İhlali Yaptığı Gerekçesiyle Mahkemeye Verildi!

Amerikan hibrit motor teknoloji geliştiricisi Paice, BMW'ye patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava açtı.
BMW, Hibrit Motor Teknolojisinde Patent İhlali Yaptığı Gerekçesiyle Mahkemeye Verildi!

BMW’nin son dönemdeki en büyük ataklarının başında hibrit motor teknolojisi gelmektedir. Otonom tarafında da aktif olan BMW, Daimler ile birleşerek özerk sürüş programını beraber devam edeceklerini belirtmişlerdi. Autonews Europa’nın yer verdiği habere göre BMW’ye araçlarında kullandığı melez motor teknolojisinde bir ihlal yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılmış.

Alanında uzaman olan Amerikalı hibrit motor sağlayıcısı Paice, Alman markanın kendi teknolojisini çaldığı iddiasıyla bölge savcılığına giderek ihbarda bulunmuş. Davanın sonucu ne olur onu bilemiyoruz ancak BMW’nin son dönem araçlarına verdiği hibrit varyantların sonu kötü olabilir. İşte detaylar;

ABD’de açılan davaya göre patent ihlali yapıldığı söylenen model isimleri verilmiş.

Bahsi geçene modeler 330e iPerformance, 530e iPerformance, 750e xDrive iPerformance, i8 Roadster PHEV ve Mini Countryman PHEV olarak sıralanmış. Autonews Europe‘nin yayınlamış olduğu raporlarda adı geçen modeller, BMW’nin Paice’den aldığı bilgiler eşliğinde imal ettiği teknoloji olarak mahkemeye sunulmuş.

Paice CEO’su Robert Oswald “Paice, hibrid araç teknolojimizin ayrıntılarını iyi niyetle BMW ile paylaştı. Teknolojimiz için bir lisans pazarlığı yapmak yerine, BMW Paice’den öğrendiklerini aldı ve kendi kazancı için kullandı.” dedi.

BMW, iddialar için henüz bir açıklama yapmadı. Paice’nin aynı dönemlerde Ford, Toyota, Hyundai ve Kia markalarına da dava açmış ve kazanmış. ABD’li hibrit motor geliştiricisi tazminat ödemelerine de hak kazanmış.

O zamanlar, Paice’nin BMW’ye patentli teknolojisinin yakıt verimliliğini nasıl en üst düzeye çıkarabileceğini ve sürüş performansını etkilemeden emisyonları nasıl azaltacağını öğrettiği söylendi.

BMW’nin hibrid versiyonunu denediğini belirten 31 sayfalık şikayeti, “BMW, dizel teknolojisini hala bastırdığı ve aktif olarak hibritleri takip eden diğer önde gelen otomobil üreticilerinin gerisinde kaldığı için Paice’nin teknolojisine olan ilgisini kolayca dile getirdi. Otomobil üreticisi X6’da “Paice’nin eleştirel öğretilerini kullanmaya başladı. Hibrit ve takılabilir hibrit modelleri araç serisine kayda değer bir başarı ile ekledi”. açıklaması geldi.

Görünen şekle baktığımızda ortada bir emek hırsızlığı konusu olabilir. Paice, farklı şirketlerden de öncesinde bu tip bir patent ihlalleri yaşamış ve sonucunu almış. BMW ne zaman açıklama yapar bilmiyoruz ancak hibrit ve plug-in hibrit davalarında Alman markanın başı ağrıyabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum