Yatırım yapmaya başla!

BMW’nin Çok Az Sayıda Ürettiği 1600 GT’lerden Biri Komple Yenilendi!

Hayatına Glas olarak başlayan ve sonradan BMW'nin devraldığı 1967 model 1600 GT'lerden birisi detaylı şekilde restore edilmiş!
BMW’nin Çok Az Sayıda Ürettiği 1600 GT’lerden Biri Komple Yenilendi!

Yaşam hikayesini iki firmada sürdüren 1600 GT (Glass GT)lerden biri tamamen sıfırlanacak şekilde restore edildi. Otomobil ilk olarak Glas GmgH şirketinde gösterilmiş. Coupe ve cabriolet kasa tipinde üretime alınarak, 1965’ten itibaren 1700 GT olarak anılmaya başlanmış. Sonradan BMW bu şirketin tüm faaliyetlerini devralmış.

Ancak Bavyeralı şirkette de barınamayan 1600 GT’lerden sadece 1.255 adet imal edilmiş. Marka içerisinde ufak inceleme yapıldığında BMW’nin en nadir modelleri arasına giriyor. 60’lık coupenin asıl amacı Amerika pazarında birşey bulabilmekmiş. Nitekim de gönderimleri yapılsa da sayıca çok az satılabilmiş. Kalan son örneklerden birine yapılan bu yenilemede bakalım hangi aşamalar takip edilmiş.

Gümüş renkli iki kapılı coupeye 51 sene öncesi yaşatılıyor.

Dediğimiz gibi Dingolfing tesislerinden W001001 – W002256 seri numaralarını kapsayan 1.255 adet bu klasik spor araçtan çıkartılabilmiş. Sanıldığı üzere ABD’de 13 adet araç var ve akibetleri bilinmiyor.

Bu işle BMW’nin Classic Center birimi ilgilenmiş.

1600 GT’nin komple yenileme projesinin aslında çıraklar ve bazı öğrencilerden yapılması istenmiş. Ustalarının gözetiminde! Restorasyonun geniş çaplı yapıldığı ve uzun sürdüğü söylendi. 1600 GT Restoresinin uzaması parça tedarik süreçleri ve bazılarının yeniden kalıplama gereksinimlerinden kaynaklı olduğu bildirildi.

BMW ekibi ilk önce aracın dış kaportasını komple soymuş.

Gördüğümüz bu gümüş servet, parlak ve çok canlı duruyor. Dış aksamları birkaç kez boya işlemlerinden geçirilmiş. Krom olan tampon, far çerçeveleri, dikiz aynalar, ön cam çerçevesi, kapı altı şeritler ve arka tampon dahil olmak üzere yenilenmiş.

Bu araç hakkındaki en önemli kısmı sonlara bıraktık. Bu gördüğünüz 1600 GT, BMW’nin ürettiği iki prototipten birisi!

Yani bu otomobil, bir garajda terk edilmiş veya bir açık artırmadan alınıp yenilemeye getirilmiş Glas 1600 değil. Hayatta kalan 2 örnekten birinin restoresinde iç mekana kırmızı renkle, hoş bir ambiyans verilmiş.

İlginizi Çekebilir :

Yunanistan’ın Son Kralına Ait 1959 BMW 507 Roadster Açık Artırmayla Satılıyor!

Kahverengi geniş çaplı direksiyon ile birlikte kokpit krom parçaların da temizlenerek yerlerine takılmış. Öte yandan iç döşemeleri orijinalinde olduğu gibi koltuklar kırmızı renkte yeniden giydirilmiş. Kısaca çırakların aylarını verdiği proje sonunda her şey istenildiği gibi olmuş. Peki siz önceden BMW 1600 GT serisini duymuş muydunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum