Yatırım yapmaya başla!

BMW’nin 1970’lere Dayanan Sanat Eseri: “Garmisch Konsept”

Bir İtalyan tarafından çizilen ve BMW tarafından projelendirilen Garmisch Concept'in ikinci kez ortaya çıkarılışı kutlanıyor.
BMW’nin 1970’lere Dayanan Sanat Eseri: “Garmisch Konsept”

BMW, 50 yıllık bir aradan sonra 2002 temellerine dayanan konsept aracı Garmisch Konsept‘i bir kez daha üretti ve Villa d’Este Concorsu d’Eleganza’da artistlik pozlar verdi. Garmisch’in bağlarının çok eskiye dayandığı, BMW 328 Mille Miglia için görev verilen Carrozzeria Touring’in 1930 yılı yansıması olarak görülüyor. 20. yüzyıl araç oluşumlarının zarif ve spesifik tarafını gösteren Bavyeralı konsept, bu sefer tarzı bozulmadan sonraki yüzyıl için inşa edildi.

Alışılmışlık mı yoksa başka bir şey mi bilemiyoruz ancak karşımızdaki bir Alman olsa da onun bir İtalyan olduğu kısa sürede anlaşılabiliyor. Keza yapı da Bertone’nin Marcello Gandini‘si tarafından yapıldı. Çıkışı ile yok oluşu aynı anda olan Garmisch’in, 70’lerdeki halini 2019 yılında incelemiş olalım.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este’ye gelen konseptin başta, ilk 1970 Cenevre Fuarı’nda gösterilen araç olduğunu zannettik.

1970 BMW Gramisch KonseptBMW’nin 3 Serisi tarihinin başlangıcını temsil eden 2002, bu eşsiz İtalyan Alman karışımının alt yapısını oluşturuyor. 49 sene önce yapılan Garmisch’in varlığından kimsenin haberi yok. O yüzden aracın baştan yapımına karar verilmiş.

BMW Classic ve BMW Group Design ekipleri bir araya gelsede  aracın taslak ve orijinal belgeleri bulunamamıştı. İşin asıl zorluğu da burada başlıyordu.

Ekiplerin elindeki tek kaynak “siyah beyaz resimler”.

1970 BMW Gramisch Konsept TasarımıBu resmi teknolojinin nimetlerine sunarak projeyi masaya yatırdılar. Tek bir dönem görüntüsü yeni yapım sistemine dökülmüş oldu. İşin kilit noktası onu dünyaya kazandıran Marcello Gandini‘ydi. Tasarımcı özel bir rica ile BMW’ye gelerek konsept hakkında bilgiler verdi.

Gandini “Nihai otomobili gördükten sonra, onu orijinalinden ayırt etmek bile zor” dedi. Bir tasarımcıdan öte görülen Gandini Alfa Romeo projeleri, Carabo, Lancia Stratos Zero ve Lamborghini Miura gibi modellerin 14 yıllık Bertone tasarım direktörlüğü hayatında adının geçtiği projeler.

Garmisch’in değişim anlayışında belki de geleceğe taşınması gerektiği düşünülen kısmı ızgarası.

1970 BMW Gramisch Konsept Tasarımı Yeni ÜretimBMW’nin son zamanlarda daha da büyüttüğü ikonikleşen böbrek tipi ızgarası, İtalyan tarafından üçgen bir halde çizilmiş. Cam kaplı ışık grubu, Alman markayı sonrasındaki yuvarlak farlı yapısına göre temsil etmese de gerçekten eski Alfa Romeo‘ları andıran yüz hatlarının da olmadığını söyleyemeyeceğiz.

Tam bir klasik görüntüsü veren ancak o zamanlarında ileri dönemlerini yansıtan BMW konseptinin profilde geniş camlara sahip ve özellikle kalın yanaklı lastiklere sarılı kapalı jantlar hayranlık duyulacak cinsten. Arka kısmında yine telli koruma yapılan stopları ve arka cam petek ağ örgüsü, belki de Cenevre Fuar tezgahına o yıla kadar gelmemiş türdendi.

Nasıl ki bugünün araç dizayn ve teknolojilerine hayranlıkla bakıyoruz, 1970 insalarının da Garmisch’e aynı hissiyatlarda baktıklarına eminiz.

Dış karoserden ziyade kokpit için daha çok uğraşmışlar. Keza durum zorluğu gerçekten kabinde daha fazladır çünkü onlarca parçaya yeni kalıplar yapılması gerekti. Direksiyondaki alüminyum ayrıntılar, renklerin birbiriyle uyumu, dik yerleştirilen radyo çalar, kadranlar, hava mazgallarının üstteki konumu, kısaca Garmisch, insanın içerisindeki sıkışmış retro duygusunu açığa çıkartıyor.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este’deki ilk çıkışından sonra Garmisch rekreasyonu, Almanya’nın Münih kentindeki BMW Müzesi’ndeki koleksiyonun bir parçası olacak. Ellerinde araca dair kalmış bir belge veya örnek alacakları bir yapı olmadan yapılan işçilik tam da BMW’nin kendisi olduğunu gösteren bir imza olmuş. Satılsa değeri ne olur diye de açıkçası merak ediyoruz. Elbette Garmisch yuvasından başka bir yere gitmeyecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum