Yatırım yapmaya başla!

BMW, Çoğunluğu Münih Operasyonundan 6.000 Kişinin İşine Son Veriyor!

BMW'den gelen yeni açıklamaya göre 6.000 kişinin işine son verileceği bildirildi.
BMW, Çoğunluğu Münih Operasyonundan 6.000 Kişinin İşine Son Veriyor!

Otomotiv nereye kadar daralacak? 90’lı yıllarda uzmanların söyledikleri gerçekten birer birer önümüze çıkıyor. Yakın zamanda otomobiller kendi kendine gidebilir bir hal alacak ve bundan 50 sene sonrasında ise dünyada çok sayıda otomobil firması kalmayacak denilmişti. Gördüğümüz üzere her bir şirket maliyetleri azaltmak adına birleşiyor, motor paylaşıyor, teknoloji transfer ediyor…

Tablo şu anda korkutucu. Ford yakın zamanda binlerce işçisini çıkarmış ve fabrikalarında üretim durdurmuştu. Çıkarmalar sadece işlerin kötü gittiğinden değil, tasarrufla birlikte otonom ve elektriğe daha çok yatırım yaparak, rakiplerinden önce hamleler yapmak. Yeni gelen bir haberde, BMW’nin 6.000 kişi ile yollarını ayıracağı söylendi.

İşten çıkarmaların temel nedeni maliyetlerde dengeyi yakalamak.

Buna kimin karar verdiği merak ediliyor. BMW CEO’luğundan ayrılarak Audi ile anlaşan Markus Duesmann mı? 6.000 kişi hiç de az bir rakam değil. Geçtiğimiz aylarda Ford, global çapta 12.000 kişi ile ilişkilerini keseceğini açıklamıştı. Amerika’da kendi kabuğuna hızlıca çekilen ABD’li şirket, azalan maliyetler sayesinde daha fazla alanlara yatırım yapabileceğini duyurmuştu.

Son dönemlerde sektör için tam bir baş belası haline gelen Amerika-Çin ticari gerilimleri ve Brexit sürüçleri, tam anlamıyla sistemin çökmesine sebep olmuştu. O yüzden Jaguar-Land Rover’ın ilerleyişi durma noktasına gelmiş, otomobil satışları yüzünden tesisinde belli aralıklarla bantları durdurma kararı almıştı.

Kökten bir değişime giren otomotiv sektörü, insanların henüz bilmediği ve öğrenmeye çalıştığı bir aralıkta iş yapmaya çalışıyorlar. Bir yandan araç satmaya çalışırken, bir yandan da son nesil teknolojilerini kabul ettirmeleri gerekiyor. Daha da kötüsü ise raporlara göre insanlar otonom ve elektrikli araçlara güvenmiyor.

Elbette bunlar şimdilik hissedilen duygular. Otonomun seviye 4-5 halindeki kolaylıklar ve temiz dünya için ülkelerin yaptırımlarını 3 katına çıkarması işin seyrini değiştirecektir. BMW’nin yoğunluklu Münih merkezinden başlanacak çıkarmalara karşı şirket içerisinde yeni bir karar alınır mı yani vazgeçilir mi bilemiyoruz. Rakam az değil ve böyle giderse, birkaç firma daha bu politikayı izlerle daha da sıkıntı günler bizleri bekliyor olabilir. Zira ülkemizde benzer şekilde şirketler üretim yapıyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum