Paylaşım
in G+

BMW 3 Serisinin Yükselişi: “X-Cross”


 

BMW'nin 3 Serisi'nin en yüksek hali X-Cross ile tanışın!

X-Cross yapı olarak güzel gelse de altında biraz geç kalınmışlık yatıyor. Dünyada özellikle Alman markalar, SUV’un  ateşlenmediği zamanlarda wagon 4×4‘lerin varlığına inanıyorlardı. Audi, Avant versiyonlarla bu işin duayeni olduğunu defalarca kanıtlamıştı. Mercedes ise orta üst sınıfta E all Terrain ile giriş yapmıştı. Peki bu saatten sonra şirketlerin bu gibi yapılara yatırım yapması ne kadar mantıklı?

Audi ve Volvo’nun neler yaptığını ortaya koyacak olursak; A6 Allroad Quattro ve bir kazada sağlamlığı ile göz dolduran XC70‘in bizce o alanda kalıplaşmış başarıları var. Wagon alana olan yatırımları minimum ölçü de olan BMW için X-Cross tasarımı Nikita Aksyonov‘dan gelmiş…

X-Cross Sedan ve Wagon Yapıda Düşünülmüş

X-Cross Sedan ve Wagon Yapıda DüşünülmüşPremium sınıfı B segmente çevirmesiyle gördüğümüz Aksyonov, yine olmayan bir model hayal etmiş. BMW’nin başarı sağlayamadığı wagona hitaben X-Cross fena durmuyor. F30 3 Serisi üzerinden yapılan dijital çizimler, otomobildeki iki karakterin birleştirilmesi olmuş.

O kadar ki BMW severlerden biri markanın Audi RS4 gibi dillere destan model olmadığı için dizel 3 wagonu M3 Wagon’a dönüştürmüştü.

Gördüğümüz F30’da geleneksel tampon difüzörünü görmekteyiz. M jantlar inç olarak büyütülmüş. 3 Serisi’ni asıl X-Cross yapan ise yerden yüksekliği ile dört tekerleğe sağlanan xDrive sürüş sistemi. Düşündüren ise BMW’nin X-Cross’u çıkardığını varsayalım; Audi A4’ün pastasından ne kadar pay alabileceği!

Lada Vesta Cross gibi 3 Sedan X-Cross’un olması biraz garip olur. Ayrıca BMW’nin artık olayı tamamen bitirdiği X SUV ailesi dışında, Nikita’nın düşündüğü gibi cross tarzı araçları bu saatten sonra yapacağını zannetmiyoruz. Sizce BMW 3 ve 5 serilerine X-Cross serileri yapmalı mı veya mantıklı mı?

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı