Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM Ukrayna’ya Yardım için 40 Milyon Dolar Daha Açıkladı

BM Genel Sekreteri, Ukrayna barışı için çağrıda bulunurken, yeni yardım paketini açıkladı. Detaylar şöyle…
BM Ukrayna’ya Yardım için 40 Milyon Dolar Daha Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM), Genel Sekreteri Antonio Guterres, Pazartesi günü Ukrayna’daki son durumu özetleyen bir yazı yayımladı. “Ukrayna yanıyor” diyen Guterres, dünyanın gözü önünde ülkenin katledildiğini, kadın ve çocuk demeden sayısız masumun öldürüldüğünü söyledi.

Rus güçlerinin yolları, havaalanlarını ve okulları harabeye çevirdiğini, yüz binlerce insanın susuz ve elektriksiz kaldığını aktardı. Her geçen dakika durumun daha da kötüye gittiğini ve sonuç ne olursa olsun bu savaşın kazananı olmayacağını ifade etti.

Milyonlarca insanın açlık, susuzluk ve ilaç eksikliği yaşadığını belirten isim, “Bugün BM’nin, en savunmasız olanlara ulaşmak ve hayati yardımı artırmak için Merkezi Acil Müdahale Fonu’ndan 40 milyon dolar daha tahsis edeceğini duyuruyorum.” dedi.

Söz konusu fonun; gıda, su, ilaç ve diğer hayati malzemeler için kullanılacağını, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine nakit yardımı yapılacağını açıkladı. Son iki hafta içinde 2,8 milyondan fazla kişinin, komşu ülkelere gittiğini ve bu ülkelere minnettar olduğunu dile getirdi.

Bu savaşın Ukrayna’nın çok ötesine geçtiğini, aynı zamanda dünyanın en savunmasız insanlarına ve ülkelerine yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. “Çatışmadan önce bile, gelişmekte olan ülkeler rekor enflasyon, artan faiz oranları ve yaklaşan borç yükleriyle pandemiden kurtulmak için mücadele ediyorlardı. Yanıt verme yetenekleri, finansman maliyetindeki üstel artışlarla silindi. “ diyerek temel ürün fiyatlarındaki artışa değindi.

Barışa İhtiyacımız Var!

Barışa İhtiyacımız Var!
Kaynak: Twitter

Ukrayna halkı için, dünya için barışa ihtiyaç olduğunu söyleyen BM Genel Sekreteri, “Uluslararası hukuk ilkelerine dayalı olarak düşmanlıkların derhal durdurulmasına ve ciddi müzakerelere ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Rusya ve Ukrayna’nın dünyadaki ayçiçek yağı arzının yarısından fazlasını, buğdayın ise yüzde 30’unu sağladığını belirten Guterres, gıda, yakıt ve gübre fiyatlarının hızla yükseldiğini belirtti.

Savaşın aynı zamanda fosil yakıtlara olan küresel bağımlılığın enerji güvenliğini, iklim eylemini ve tüm küresel ekonomiyi jeopolitiğin insafına bıraktığını belirten isim, “Rus nükleer kuvvetlerinin alarma geçirilmesi, tüyler ürpertici bir gelişme. Bir zamanlar düşünülemez olan nükleer çatışma olasılığı, şimdi yeniden olasılık alanı içinde.” dedi.

Antonio Guterres, bu ay başında yaptığı açıklamada “Üç ay içinde askeri operasyonlardan etkilenen ve yerinden edilen 6 milyondan fazla insanın artan insani ihtiyaçlarını karşılamak için Ukrayna içinde 1,1 milyar dolar, sınırları aşan Ukraynalılar için de 551 milyon dolar talep ediyoruz.” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu