Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BlackRock İkinci Yarı için Ekonomik Görünümün Kötüye Gittiğini Öngörüyor

ABD'li yatırım kuruluşu BlackRock, 2019'un ikinci yarısında küresel ekonomiye yönelik büyüme görünümünü düşürdü.
BlackRock İkinci Yarı için Ekonomik Görünümün Kötüye Gittiğini Öngörüyor
Yorum

New York merkezli BlackRock, yılın ikinci yarısı için ekonomik görünümün kötüye gittiğini öngörüyor. ABD hisse senetleri için hala iyi bir ortam görmesine rağmen yükselen piyasa hisse senetlerini desteklemiyor. Küresel görünüm, jeopolitik ve ticari sürtüşmelerin doğrudan bir sonucu olarak zayıflamıştı.

Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası dahil merkez bankalarının daha kolay politika yapma potansiyeli de artıyor.

Merkez Bankaları Kolay Politika YapıyorBuna bağlı olarak ABD hisse senetleri için görünüm pozitif seyrediyor ve BlackRock, ABD hisse senetlerini negatiften nötr seviyeye yükseltti. Yükselen piyasa hisse senetlerini ise ağırlığını artırdan, nötr seviyesine indirirken, borç piyasasını yükseltti.

BlackRock Yatırım Enstitüsü Başkanı Jean Boivin, “Çin hakkındaki görüşümüz daha az olumlu hale geldi ve sonuç olarak, Avrupa’da beklediğimiz geri dönüş artık kartlarda değil. Bu daha geniş küresel resimde bir düşüş ve Avrupa ile Çin manzarasına dayanıyor,” dedi.

Boivin, BlackRock’ın görünüm hakkında daha fazla risk gördüğünü belirtirken, merkez bankalarının geri çekildiğini ifade etti.

Boivin Daha Fazla Risk GörüyorBoivin, “Görünümü küçümsememize rağmen Avrupa’daki varlıklar konusunda olumluyuz. Çok zayıftık ve AMB’de oldukça kayda değer bir değişim olarak gördüğümüz için Avrupa hisse senetlerinde nötr seviyeye yükseldik,” dedi. Hazinelerin ise verimin uzun yıllara göre çok düşük seviyelere inmesine rağmen çekici olduğunu belirtti.

Boivin, Hazinelerin düşük verimlerde bile sabit gelir portföylerinde dengeyi sağladığını söyledi. Yükselen ülkelerin borç piyasasından da hoşlandıklarını belirten Boivin, ABD ekonomisi için görünümün, ikinci yarıda yüzde 1,8 gibi düşük bir büyüme temposuna işaret edeceğini açıkladı.

Merkez bankalarının iyi huylu bir ortam yarattığını belirten Boivin, durgunluk riskinin bu yıl önemli bir detay olmayacağını ifade etti.

Durgunluk Riski Önemli GörünmüyorBlackRock’tan Boivin, bu düşüncelerine dayanarak önümüzdeki birkaç ayın pazarlar için oldukça yapıcı göründüğünü söyledi. Ayrıca tarife ve ticaret gerilimlerini küresel piyasalar için daha büyük bir endişenin parçası olarak görüyor. Boivin, “Ticaretin gerçekten ticaretle ilgili olmayan hedeflere ulaşmak için kullanıldığını düşünüyoruz. Meksika tarifeleri buna bir örnekti,” dedi.

Trump, göçmenlik sorunu nedeniyle tüm Meksika mallarına tarife koymakla tehdit etmişti. Bu hamlesiyle birlikte tarifeleri ticaret amacıyla kullanma yolundan ayırmış ve daha fazla belirsizlik yaratmıştı.

Boivin, tarifelerle ticaret savaşının, teknik baskınlık kurmak ve ulusal güvenlikle ilgili olduğunu düşünüyor.

Ticaret Savaşları Ulusal Güvenlikle İlgiliJean Boivin, tarifelerin şirketler için maliyetleri artırdığını ve bazı şirketleri tedarik zincirlerini tamamen değiştirmeye zorladığını belirtiyor. Bu nedenle enflasyonun, bu yıldan sonra bir noktada piyasaların beklemeyeceği bir sürpriz olabileceğini düşünüyor.

Ticaret savaşlarındaki belirsizliğin bir süre devam etmesi gerektiğini belirten Boivin, gerginliklerde yoğunluğun daha da arttığının hissedileceğini söyledi. O aşamadan sonra ateşkes olacağını söyleyen Boivin, bunun bir süre daha devam edeceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu