Yatırım yapmaya başla!

Blackberry CEO’su Otonom Araçlar Hakkında Korkutucu Şeyler Söyledi!

Blackberry'nin CEO'su John Chen, otonom araçların tehlikeli silahlara dönüşebileceğini söyledi...
Blackberry CEO’su Otonom Araçlar Hakkında Korkutucu Şeyler Söyledi!

Dünyada teknoloji yeniden şekillendirilirken, her sektöre ihtiyacı kadarı olanı veriliyor. Otomotiv konusunda aynı şeyleri dememiz biraz zor. Sebebi çok basit; fosil yakıtlı motorların hızlıca hayatımızdan çıkarılması ve hayalini bile zor kurduğumuz kendi kendine gidebilen araçların ansızın hayatımıza girmesi!

Blacberry‘de otonom araçlar üzerinde çalışma yapan şirketlerden biri. Telekomünikasyon tarafında çalışmalarını sürdürüyor olsa da şu andaki asıl işi Baidu ile otonom araçlar üzerinde çalışmak. Genel Müdür John Chen, Telegraph‘a bu süreç hakkında çok korktucu şeyler söyledi. İşte haberin detayları…

Chen’in otonom araçlara yönelik ilk sözünde ne demek istediği anlaşılabiliyor.

CEO, otonom araçların “tam yüklü silahlar” olduğunu aktardı. En yetkili kişinin bunu demesindeki sebeb ne? Çin’in en büyük arama motoru Baidu ile geliştirilen programların çok kodlu bir yapıya sahip olduğu söylendi. Ya da zaten böyle olması gerekiyor.

Birçok kodun bir araya gelmesiyle yönlendirilen otonom araçların aynı zamanda açık bir tehdit olabileceği vurgusu yapıldı.

Hayatımızda otonom araçlar tam anlamıyla sisteme dahil olduğu zaman tehlikeleri de beraberinde getireceği söylendi.

Chen’in korkusu bilgisayar korsanları. Hacker denilen insanların, otonom araçların beynine sızarak onlara istediklerini yaptırabileceklerini söyledi.

Sözlerin devamında CEO, özerk sürüşe sahip bir aracın tipik bir savaş uçağından daha fazla kod barındırdığını söyledi. İsterlerse ve buna karşı kusursuz bir önlem fikri olmazsa otonom araçların en tehlikeli silahlardan daha fazla tahrip gücü olacağını aktardı.

Chen, %90 virüssüz araba yapabileceğini söyledi!

Aslında %90 virüssüz araba yapabilirim derken asıl vurgulamak istediği kısım bu değil. Chen, “%90 oranında virüssüz olduğunu düşündüğüm bir araba yaratabilirim. Ancak o araba yola çıktığında ve kullanıldığında, koşulların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.” dedi.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde otonom araçların ticari tarafta da sisteme dahil olma çalışmaları yapılıyor.

Chen’in dediklerine dikkate aldığımız da özerk sürüşe sahip araçların olmasından önce onların en üst düzey güvenlik yazılımlarıyla donatılması gerektiğini söylüyor.

Blackberry tarafından gelen açıklamalar gerçekten dikkate alınmalı. Yüksek teknolojiyle birlikte güvenlik açıklığının olması, korkutucu. Bakalım zaman neler gösterecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum