Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin ve Litcoine Türkiye’nin İlgisi Gün Geçtikçe Artıyor

Kripto para birimlerinin yükselişe geçtiği bugünlerde, Türk yatırımcıların da ilgisi gün geçtikçe artıyor. İstatistiklerle Türkiye'de bitcoin ve litecoine olan ilginin boyutu haberimizde;
Bitcoin ve Litcoine Türkiye’nin İlgisi Gün Geçtikçe Artıyor

Döviz piyasalarının önemli oyuncuları haline gelen sanal paralar, gün geçtikçe hayatımıza da girmeye başladı. Ülkemiz yatırımcılarının da ilk tanıdığımız bitcoin ve onun altcoini olarak tanımlanan litecoin birimlerine fazlasıyla ilgi gösterdiği ortaya çıktı. Hem üretim hem de yatırım anlamında dikkatlerden kaçmayan bu sanal paralar yılbaşından bu yana % 145 gibi büyük bir oranda değer kazandılar.

Bitcoinin yılbaşından bu yana % 145,14 oranında artış göstermesi, ilginin dijital para birimlerine kaymasına neden oldu.

Bitcoin Yılbaşından Beri % 145 Arttı

Hemen arkasından tanıdığımız litecoin ise % 946,15 oranında yükseliş ile sessiz sedasız hayatımıza girdi. Bu iki dijital para birimine, Türklerin de oldukça ilgi gösterdiği rakamlarla açıklandı.

Litecoin Yılbaşından Beri % 946 Arttı

Türkiye’de her gün 20 bin kişinin bitcoin fiyatlarını takip ettiği belirlendi. Litecoin ve ethereum gibi popüler kripto paraların da toplamda bu sayıya yakın olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye'de 20 Bin Kişi Kripto Para İzliyor

Dijital para birimlerinin herhangi bir merkez bağlı olmaması ve aracıya gerek duymadan alınıp satılabilmesi, ilgi çekmesindeki ilk etkendi. Ardından bu yılın başında gelen sert yükselişler, algıyı güçlendirdi.

Dijital Para Birimlerine İlgi Artıyor

Örnek vermek gerekirse; BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana % 33,42 oranında değer kazanırken, bitcoin aynı sürede % 145,14 oranında değer kazandı.

BIST 100 vs. Bitcoin

2017 yılının Ocak ayından bu yana dolar % 1,45 oranında artarken, litecoin aynı dönemde % 946,15 oranında arttı. Ayrıca 1 litecoin 4,15 dolar iken şimdi 43,52 dolara çıktı.

Dolar vs. Litecoin

Kripto para birimlerinde görülen bu hızlı ve sert yükselişler, bir anda milyonerler doğururken, balon tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Hem uzmanlar hem de yatırımcılar balon tartışmasına iki farklı yönden bakıyorlar.

Kripto Paralar Tartışma Doğuruyor

Bazıları balon olmadığını ve artık kripto paraların yükseliş evresinin başladığını söylüyor. Bir kesim ise küresel piyasalarda yaşananlar sonucunda yatırımcının güven sorunu yaşadığını ve farklı enstrümanlara aç olduklarını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum