Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Haftanın İlk Gününde Değer Kaybederken Wall Street Artıda Seyrediyor

Borsa İstanbul sabahki seyrini koruyamadı, ABD piyasalarının olumlu açılışı ile hafif toparlanma gösteren endeks kazanımlarını iade etti.
Borsa İstanbul Haftanın İlk Gününde Değer Kaybederken Wall Street Artıda Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul korkutucu seviyeler kaydedildi. Seansın erken saatlerinde gerçekleşen yukarı yönlü grafiklerde beklentiler küresel satış dalgasının hafif atlatılmış olacağı yönünde idi. Güçlenen TL, son zamanların zirve noktalarına gelen dolar endeksi ve spot doların küresel piyasalarda sergilediği yükseliş karşısında ivme kaybetmedi, aksine değerlenmesini sürdüren Türk lirası karşısında dolar günlük bazda %1.03 oranında bir değer kaybıyla 5,519 seviyelerinden işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta kapanışta kaydedilen derin düşüşün öncüsü bankacılık endeksi ve bankacılık hisseleri haftanın ilk işlem gününde endekse ters orantılı güzel getiriler gösteriyor. Türk Hava Yolları hedef fiyatındaki Morgan Stanley güncellemesi ile 19,50 TL’den, 16,50 TL’ye düşürüldüğü 16.10.2018 tarihinden bu yana değer kayıpları katı bir şekilde devam ediyor. Endekste yaşanan geri çekilme öncülünü üstlenen hava yolu, bankacılık hisselerinin tutucu konumuna ters orantılı kaydediliyor. Hisse günü %5.56‘lık bir değer kaybı ile 14,60 TL’den tamamladı.

Bankacılık Hisseleri Endekse Ters Orantılı Hareket Etti

Bankacılık Hisseleri Endekse Ters Orantılı Hareket EttiBIST Bankacılık Endeksine baktığımızda TL’de görülen güçlenmeyi destek alan hisse senetleri ISCTR %2.29 ile 4,02 TL, GARAN %3.32 ile 7,15 TL, AKBNK %3.29 ile 6,60 TL ve HALKB %1.43 ile 6,39 şeklinde değerlenmelerle günü yeşil kapatan tarafta yer aldı.

BIST 100 endeksinde yorumlanan teknik noktalara baktığımızda pivot değeri (91.700) altında ciddi mesafe açan grafik, kayıplarının bir kısmını telafi etti. 88.500 puan civarında aşağı hareketlerinde 88.300 kritik desteğinin denenmesi endişesi senaryonun gerçeklik kazanmasında Türkiye sermaye piyasaları açısından düşüş trendinin başlangıcı niteliğinde değerlendirilebilirdi.

Toparlanmanın ardından bakışın tamam ile olumlu hale geldiğini söylemek zor. BIST kapanışında pozitif tarafta bir gelişme yaşanırsa tepki alışlarının görüldüğü düşünülebilecek iken, senaryonun negatif kanadında güçlenen TL’de hesaba katılırsa spot piyasada bir belirsizlikten bahsedilebilir.

Endeks Haftanın Son İşlem Gününe Paralel

Endeks Haftanın Son İşlem Gününe ParaleEndeks %0.60 değer kaybı ile 89.999,90 puan seviyesinden haftanın ilk işlem gününü kapattı. Vadeli endeks Ekim kontratında kayıp %0.44 ile 112.700 puandan gerçekleşirken, Aralık vade kontrata baktığımızda %1’lik bir geri çekilme gözlemliyoruz. İleri vade endekse bakışın nispeten daha zayıf olduğu düşüncesinde piyasa yorumlarını incelediğimizde, ABD satış baskısında kalan bir endeks gözlemlenmekte.

Günün en çok değer kazanan hisse senetlerine baktığımızda PKENT %19.98 ile 57,95 TL’den, KLNMA %16.13 ile 42,92 TL’den, DESPC %15.63 ile 3,70 TL’den günün kapanışını gerçekleştirirken, en çok değer kaybı gösterenler ise VERUS %16.50 ile 17,00 TL’den, LIDFA %15.76 ile 4,17 TL’den ve ISATR %13.90 ile 43.000 TL şeklinde gözlendi.

ABD Piyasaları Pozitif Kapanışı Olumlu Olabilir

ABD Piyasaları Pozitif Kapanışı Olumlu OlabilirABD piyasalarında pozitif açılışın ardından hafif salınan endeksler tekrar toparlayarak yukarı bakışını sürdürüyor. Dow Jones %0.64 puan primlenme ile 24.599,12 seviyesinden, Nasdaq %0.22’lik artış ile 7.065,98 puandan işlemlerine devam ederken S&P 500 2.650,98 puandan yeşil rengini sürdürüyor. Açılışında tepki alışları kaydeden ABD hisse senedi piyasalarında gözlemleyeceğimiz önemli nokta kapanışın pozitif tarafta gerçekleşmesi olacak.

Avrupa endekslerinde salınım hafif artış kaydederek değer kayıplarında yükselme gözlendi. Uzak Doğu piyasalarının pozitif yönlü hareketi ABD pazarındaki olumlu kapanış ile desteklenebileceği yönünde analizleri değerlendirdiğimizde, gelişmenin küresel bir düzeltme ve sonucunda tepki alışlarının gelebileceği senaryosu düşünülebilir. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu