Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birleşik Krallık’ta Yatırımcıların %21’i Kripto Paralar Hakkında Bilgisiz

Yeni bir anket yatırımcılarla ilgili ilginç bilgileri ortaya koydu.
Birleşik Krallık’ta Yatırımcıların %21’i Kripto Paralar Hakkında Bilgisiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar geçmiş yıllardan bu yana sürekli daha popüler hale geliyor. Bu da piyasaya giren yatırımcı sayısının artmasına neden oluyor. Ancak yatırımcıların ne kadar bilgi sahibi olduğu ayrı bir tartışma konusu.

İngiltere’de yapılan bir anket bu konuyla ilgili önemli sonuçları ortaya koydu. Ankete göre katılımcıların yaklaşık %36’sı ilk yatırımlarını yaptığınıda, sektör hakkındaki bilgilerinin zayıf olduğunu itiraf etti.

Yatırımcıların Önemli Kısmı Bilgisiz

Yatırımcıların Önemli Kısmı Bilgisiz

Yatırımcıların %21’i ise kripto para sahibi olmasına rağmen sektöre dair hiçbir bilgi sahibi olmadığını belirtti. Anket, varlık yöneticileri ve finansal hizmet firmaları için ürünlere odaklanan ticari bir yazılım firması olan Oxford Risk tarafından gerçekleştirildi.

1.038 katılımcının yer aldığı anketin Birleşik Krallık’ın demografik profilini yansıtacak şekilde ayarlandığı belirtildi. Anket, kripto söz konusu olduğunda düşük yatırım okuryazarlığı seviyelerine ek olarak, dijital varlıklara olan talebin FOMO veya kaçırma korkusu tarafından yönlendirildiğini gösterdi.

Katılımcıların yaklaşık %35’i hızla yükselen kripto fiyatları hakkında geniş çapta bilgi sahibi olduğunu ve %15’i arkadaşları veya aileleri tarafından sektöre yatırım yapmaya teşvik edildiğini söyledi.

Oxford Risk’te davranışsal finans başkanı Greg B Davies, çok fazla insanın ne yaptığını bilmeden alım yaptığını, yükselen fiyatlardan diğer insanların hareketlerinden etkilendiğini ifade etti. Katılımcıların %45’i, fiyat artışının devam edip etmeyeceğini bilmediğini belirtti.

Yüzde 21’lik grup ise bu yıl ilk kez kripto satın almayı ya da mevcut varlıklarını artırmayı planlıyor. İngiltere Mali Davranış Otoritesi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ülkedeki 2,3 milyon yetişkin, geçen yıl 1,9 milyon olan kripto varlıklarını Haziran 2021 itibariyle elinde tuttu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%