Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birleşik Krallık’ta CBDC Teşviki için Çalışmalar Hız Kazandı

Düşünce kuruluşu, Birleşik Krallık'ın ortaya çıkan dijital ortamdaki gelişmelere ayak uydurmasını sağlamak istiyor.
Birleşik Krallık’ta CBDC Teşviki için Çalışmalar Hız Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Digital Pound Foundation (DPF), Birleşik Krallık’ta kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olarak CBDC’lere yönelik yeni lansmanını duyurdu. Açıklamaya göre, DPF ülkede bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulanmasını teşvik etmek için çalışmalar gerçekleştirecek.

Birleşik Krallık hükümeti Nisan ayında ulusal bir dijital para biriminin oluşturulmasıyla ilgili ön konuları araştırmak için CBDC görev gücü kurmuştu. Düşünce kuruluşu belirtilen görevinin bir parçası olarak, İngiltere’nin CBDC projesini desteklemek için araştırma yapacak ve paydaşlarla işbirliğinde bulunacak.

Vakfın, kalkınma çabalarını desteklemenin yanı sıra, ülkedeki CBDC projesi için sağlam düzenlemelerinin savunuculuk yapacağı bildiriliyor. Barclays Investment Bank’ın eski başkan yardımcısı ve Nedbank Private Wealth International’ın direktörü Jeremy Wilson gruba başkanlık edecek.

Kurucu üyeler ve bağlı kuruluşlar arasında, Avalanche, Billon Group, BT, CGI Group, Electroneum, Quant ve dijital ödeme hizmeti Ripple yer alıyor. Ağustos ayında Birleşik Krallık’ta 2.500 kişi üzerinde yapılan bir ankette, katılımcıların %30’u bir CBDC’nin ülkede yarardan çok zarara yol açabileceğine inandıklarını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu