Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birleşik Krallık’ta 2020’nin En Sert Ekonomik Çöküşünü Londra Yaşadı

Londra merkezli ekonomi araştırma enstitüsü, pandeminin bölgesel etkilerini ele aldığı raporunda 2020’de en kötü darbeyi Londra, Galler ve Batı Midlands'in aldığını gösterdi.
Birleşik Krallık’ta 2020’nin En Sert Ekonomik Çöküşünü Londra Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra merkezli ekonomi araştırma enstitüsü Ekonomik İstatistikler Mükemmeliyet Merkezi (Economic Statistics Centre of Excellence-ESCoE) yeni raporuyla gündeme geldi.

ESCoE’den Stuart McIntyre tarafından hazırlanan raporda 2020’nin birçok bakımdan eşi benzeri görülmemiş bir yıl olduğu belirtildi. Söz konusu yılın sonuçlarını bir bütün olarak sunan McIntyre, GSYİH’deki en son kilit değişikliklerinin gerçek anlamda bölgesel büyüme hakkında ne ifade ettiğini inceledi.

En son tahmine atıfta bulunarak bunun, İngiltere ekonomisinin 2020’de %9,9 küçüldüğünü gösterdiğini söyledi.
İngiltere 2020 GSYİH
Kaynak: ONS

Halk sağlığı kısıtlamalarından kaynaklanan büyüme modeli, ekonominin (henüz) çift dipli bir durgunluk görmediği anlamına gelse de ilerleyen dönemde zorlukların olduğunu belirtti.

Pandeminin başlangıcından bu yana, krizin bölgesel ekonomik etkilerini takip etmeye büyük ilgi olduğunu aktararak Birleşik Krallık’ta reel anlamda bölgesel büyüme için yıllık tahminleri verdi.

Doğu Midlands, İskoçya, Güney Batı İngiltere, Kuzey İrlanda, Kuzey-Batı İngiltere, Kuzey Doğu İngiltere, Yorkshire ve Humber, Doğu İngiltere, Batı Midlands, Galler ve Londra için tahminleri şu şekilde verdi:

Birleşik Krallık Pandemi Bölgesel Etkileri
Kaynak: ESCOE

Düşünce kuruluşunun modeli; 2020’de ekonomik faaliyetteki düşüşlerin en büyük Londra, Galler ve Batı Midlands’de olduğunu gösterdi. Doğu Midlands, İskoçya ve Güney Batı İngiltere ise en hafif şekilde etkilendi.

Londra’nın yüzde 12,9’luk düşüşle en kötü darbeyi alması dikkat çekti. Kısa süre önce İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan veri de 2020’de Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarında en düşük büyümeyi gören bölgenin Londra olduğunu göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu