Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Yaptırımları Açıkladı: Rusya Batıdan Borç Alamayacak

Almanya ve İngiltere'nin Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarının ardından asıl merak edilen ABD'nin ne yapacağıydı. Beklenen açıklama Başkan Biden'dan geldi.
Biden Yaptırımları Açıkladı: Rusya Batıdan Borç Alamayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyetini tanımasını içeren kararnameyi imzalamasının ardından başlayan yaptırım bombardımanı devam ediyor. Son açıklama ise ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. ABD Başkanı Rusya için yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Biden, Rusya’nın bir halk cumhuriyetini tanıma hakkını nereden bulduğunu sorarak, bunun uluslararası hukukun ihlali olduğunu söyledi.

Ortakları ile işbirliği içinde aldıkları kararlar kapsamında; 4 Rus finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uygulanacağını açıkladı. Bunun yanında “Rusya’nın devlet borcuyla ilgili olarak batıdan finansmanını durduruyoruz. Artık Rusya batıdan finansman alamayacak.” şeklinde açıklama yaptı. 2 Rus bankasının da yaptırım listesinde olduğunu belirtti.

Rusya’nın gerilimi artırması durumunda kendilerinin de yaptırımları artıracağını ifade etti. ABD’nin Ukrayna’ya savunma yardımı yapmaya devam edeceğini, Ukrayna çevresindeki ülkelerde askeri varlığını artıracağını sözlerine ekledi.

Yarından itibaren Rusya’daki bazı elit aile üyelerine karşı yaptırımlara başlanacağını söyleyen Biden, “Bugün Rusya, Belarus’tan güçlerini çekmeyeceğini söyledi. Ben de halihazırda Litvanya, Letonya ve Estonya’da birliklerin artırılmasına karar verdim. Biz kesinlikle savaşa girmek niyetinde değiliz ama ABD müttefikleriyle birlikte her bir karışı savunacaktır.” dedi.

Rusya Bedel Ödeyecek, Yaptırımlar Artacak

Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırıların önemli tehlike arz ettiğini, halihazırda 100 binden fazla Rus askerinin bulunduğunu ve kuzeyden saldırı planlamış olabileceklerini belirtti.

Kan dökülmesini istemediklerini söyleyen Biden, Rusya’ya yönelik yaptırımların da direkt ülke ekonomisi üzerinde olmasına ve halkı etkilememesine özen gösterdiklerini ifade etti.

Yaptırımların 2014’te müttefikleriyle yaptığı gibi yine ortak olacağını belirten Biden’ın açıklamasından özet satır başları şöyle:

  • Rusya Ukrayna’nın varolma hakkına doğrudan saldırdı.
  • Rus saldırılarına karşı NATO ittifakında birlik içinde olacağız.
  • Bankalara ve kişilere yaptırım uygulayacağız.
  • Atılan adım Ukrayna’nın işgalinin başlangıcıdır.
  • Baltık’taki müttefiklerimizi destekleyeceğiz.
  • Yaptırımlarımız Rusya ekonomisini etkileyecek.
  • Kuzey Akımı 2’ye izin vermeyeceğiz
  • Ukrayna ile birlik olarak Rusya’ya karşı duracağız.
  • Ukrayna çevresinde askeri varlık artacak.
  • Biz yanıt verirken elimizdeki tüm araçları kullanmak istiyoruz.

Biden dün alınan kararın hemen ardından bir kararname imzalayıp, bahsi geçen iki bölgeden ticaretin yasaklanmasını sağlamıştı. Gün içerisinde Almanya Kuzey Akım 2’nin onay sürecini durdurarak Rus gazına yönelik, İngiltere bazı Rus bankalarına yönelik yaptırım kararı aldı. Avrupa Birliği ise Devlet Duması üyelerine, askeri sektördeki sorumlulara ve 2-3 Rus bankasına yaptırım kararının yanında, Rusya’nın Avrupa’dan finans elde etmesini engellemeye çalışacaklarını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu