Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Sert Konuştu: ABD Hava Sahasını Rusya’ya Kapattı

ABD Başkanı, hava sahasının Rusya’ya kapatıldığını duyurdu. Bunun yanında yaptırım, savaş ve ekonomiye dair dikkat çekici açıklamalar yaptı. Detaylar altta;
Biden Sert Konuştu: ABD Hava Sahasını Rusya’ya Kapattı
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin “gökyüzünü Ruslara kapatın” çağrısı yanıt buldu. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle ABD’nin hava sahasını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu.

Biden, ABD Kongresi’nde Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ortak oturumunda ilk kez “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı. Beyaz Saray tarafından yayımlanan konuşmada öne çıkan başlıklar aşağıda…

Amerikan Hava Sahası Tüm Rus Uçaklarına Kapatıldı

Biden, ABD’nin daha önce uyguladığı Rusya’yı Swift sisteminden çıkarma gibi yaptırımlarını hatırlatarak hava sahasıyla ilgili yeni kararı duyurdu.

Amerikan hava sahasını tüm Rus uçuşlarına kapattıklarını belirten Biden, “Rusya’yı daha da izole ederek ve ekonomilerine ek bir baskı ekleyerek müttefiklerimize katılacağımızı duyuruyorum” dedi.

“Putin artık dünyadan hiç olmadığı kadar izole durumda” diyen Biden, Rusya’nın en büyük bankalarını uluslararası finans sisteminden çıkardıklarını anımsattı.

Faizi sert artıran Rusya Merkez Bankası’nın Rus rublesini savunmasını engellediklerini ve Putin’in 630 milyar dolarlık savaş fonunu değersiz hale getirdiklerini ekledi.

Rusya’nın ekonomik gücünü ve ordusunu gelecek yıllarda zayıflatacak teknolojiye erişimini kestiklerini belirterek Rus oligarkları ile yozlaşmış liderlere şöyle seslendi:

“ABD Adalet Bakanlığı, Rus oligarklarının suçlarının peşine düşmek için özel bir görev gücü kuruyor. Yatlarınızı, lüks dairelerinizi, özel jetlerinizi bulmak ve ele geçirmek için Avrupalı müttefiklerimizle birleşiyoruz. Haksız kazançlarınız için geliyoruz.”

Çöken Rus borsasının değerinin yüzde 40’ını kaybettiğini ve işlemlerin askıya alındığını aktaran ABD Başkanı, “Rusya ekonomisi sarsılıyor ve tek suçlu Putin” dedi.

Zelenksiy’nin Dediği Gibi “Aydınlık Karanlığı Yenecektir”

Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ülkesini savunması hakkında takdir gösteren ifadeler kullandı.

Altı gün önce, Putin’in kendi tehditkar yöntemlerine boyun eğdirebileceğini düşünerek özgür dünyanın temellerini sarsmaya çalıştığını ama çok yanlış hesapladığını dile getirdi.

Putin’in asla hayal etmediği bir güç duvarı ile karşılaştığını, Ukraynalılarla tanıştığını söyledi. “Başkan Zelenskyy’den her Ukraynalıya kadar onların korkusuzlukları, cesaretleri, kararlılıkları dünyaya ilham veriyor” dedi.

Başkan Zelenskiy’nin Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada söylediği; “Aydınlık, karanlığı yenecektir” ifadelerine atıfta bulundu.

ABD Rus Güçleriyle Çatışmaya Girmeyecek

Müttefiklerle birlikte Ukraynalılara özgürlük mücadelelerinde askeri, ekonomik ve insani yardım sağladıklarını dile getirdi. Ukrayna’ya doğrudan yardım olarak 1 milyar dolardan fazla verdiklerini ekledi.

Ancak ABD güçlerinin Ukrayna’da Rus güçleriyle çatışmaya girmediğini ve girmeyeceğinin de altını çizerek şu şekilde açıklamada bulundu:

“Güçlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, Putin’in batıya gitmeye karar vermesi durumunda NATO müttefiklerimizi savunmak için gidiyor. Bu amaçla, Polonya, Romanya, Letonya, Litvanya ve Estonya dahil olmak üzere NATO ülkelerini korumak için Amerikan kara kuvvetlerini, hava filolarını ve gemi konuşlandırmalarını seferber ettik. ABD ve müttefiklerimiz kolektif gücümüzün tüm gücüyle NATO ülkelerinin her karış topraklarını savunacaklar.”

Amerikan Ekonomisini Korumak için Her Araç Kullanılacak

Tüm Amerikalılara karşı dürüst konuşacağını belirten Biden, bir ülkeyi işgal eden Rus bir diktatörün dünya çapında maliyeti olduğunu vurguladı.

Yaptırımların acısının Rusya ekonomisini hedef almasını sağlamak için sağlam adımlar attığını, Amerikan işletmeleriyle tüketicilerini korumak için eldeki her aracı kullanacağını aktardı.

Petrol fiyatlarında sert yükseliş sürerken ABD’nin dünyanın dört bir yanındaki rezervlerden 60 milyon varil petrol çıkarmak için 30 başka ülke ile çalıştığını duyurdu.
Amerika’nın kendi stratejik petrol rezervinden 30 milyon varil salarak bu çabaya öncülük edeceği bilgisini verdi.

Müttefiklerle birlik içinde gerekirse daha fazlasının yapılacağını savundu. Bu adımların yurt içinde gaz fiyatlarının düşmesine yardım edeceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu