Yatırım yapmaya başla!

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Yıl Sonu Cari Denge Hedefini Açıkladı

Cari işlemler dengesinin Ekim ayında 2,77 milyar dolar fazla vererek tüm zamanların rekorunu kırdığını söyleyen Berat Albayrak, yıl sonunda cari dengenin 30 milyar doların altına ineceğini söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Yıl Sonu Cari Denge Hedefini Açıkladı

TCMB tarafından bu sabah açıklanan verilere göre, cari işlemler dengesi Ekim ayında 2,77 milyar dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 39 milyar 403 milyon dolar olarak bildirildi. Ağustos ve Eylül aylarında da cari dengenin fazla vermesi pozitif bir gelişme olurken, Türkiye ekonomisinin dengelenme sürecinde olduğunun önemli bir göstergesi oldu.

Reform Eylem Grubu’bun 5. toplantısının ardından konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekim sonuçlarını değerlendirerek, yıl sonu cari denge hedefini açıkladı.

Dengelenme sürecinin Kasım ve Aralık’ta daha güçlü olacağını söyleyen Albayrak, cari dengenin yıl sonunda 30 milyar doların altına ineceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleşen Reform Eylem Grubu toplantısına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Albayrak, Türkiye’nin pozitif ve kararlı adımlar atmaya devam edeceğini, dengelenme sürecinin çok iyi gittiğini, Kasım ve Aralık aylarında çok daha güçlü bir noktaya geleceğini dile getirdi. Ekim’de 2,77 milyar dolarlık cari fazla verilerek tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyleyen Albayrak, yıl sonunda cari dengenin 30 milyar doların altına ineceğini dile getirdi.

Türkiye’nin üçüncü çeyrekte de çok iyi bir performans gösterdiğini ve AB ile ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.

Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda işbirliğinin her zamankinden çok daha fazla birbirine ihtiyacı olduğunu dile getiren Albayrak, bizim yapıcı ve pozitif adımlar atmaya devam ettiğimizi anlattı. AB ile işbirliğimizi artırma kapsamında en önemli konulardan birinin Gümrük Birliği’nin güncellenmesi olduğunu, bu konunun yoğun diplomasi ile yürütüldüğünü ifade etti.

Söz konusu ilişkilerin geliştirilmesinin küresel sisteme de ekonomik işbirlikleri çerçevesinde önemli mesajlar vereceğini sözlerine ekledi. Berat Albayrak 2018 yılı sonu itibarıyla ortaya konulan büyüme, enflasyon ve cari denge rakamlarının yeni ekonomi programı çerçevesinde çok olumlu olduğunu, aynı kararlı duruşun 2019 yılında da devam ettirileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum