Yatırım yapmaya başla!

Bakan Berat Albayrak: “Benim Dönemimde Bir Daha Vergi Barışı Yok”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu Pazartesi başvuruları biten vergi barışının, görevde kaldığı süre boyunca bir daha yapılmayacağını söyledi.
Bakan Berat Albayrak: “Benim Dönemimde Bir Daha Vergi Barışı Yok”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisine ve son dönemde yaşanan sıkıntılara dair yaptığı değerlendirmede vergi barışı konusuna da değindi. Son başvuruların 27 Ağustos Pazartesi olarak belirlendiği vergi barışı kampanyası hakkında, kendi döneminde bir daha böyle bir durumun olmayacağını söyledi ve bundan sonrası için daha yalın, tabana yayılmış bir vergi sistemi için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Bakan Berat Albayrak, vergi barışında yapılandırmaya başvuran mükellef sayısının 5 milyon 484 bin 200 kişi olduğunu söyledi.

Tahsil edilecek toplam tutarın 60,5 milyar TL olduğunu belirten Albayrak, görevde ne kadar kalacağını bilmediğini fakat kendi döneminde bir daha vergi barışı olmayacağını dile getirdi. Başvuru süresi bu hafta başında dolan yeniden yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borçlarını belirlenen sürede ödemesi halinde gecikme zammı, faizler veya vergi cezalarından etkilenmeyecek. Vadesi 31 Aralık 2013’ten önce olan 100 lira ve daha az borçlar başvuru yapılmadan silinecek.

Dövizde dalgalanma sonucu stres testi yaptıklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye’nin reel ekonomisinin altın yumurtlayan tavuk olduğunu belirtti.

BDDK ve bankalarla düzenli olarak toplantılar düzenlediklerini söyleyen Albayrak, KOBİ’lerin reel sektörün dalgalanmalarından minimum etkilenmesi için çok önemli adımlar attıklarını, bundan sonraki süreçte de piyasa güvenini artıracak adımlar atmaya devam edeceklerini bildirdi. Türkiye’nin reel ekonomisinin altın yumurtlayan tavuk olduğunu, kimsenin büyüme hızımızı kesmesine izin vermeyeceklerini ve zarar vermeye çalışanların da karşılarında ilk olarak kendisini bulacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde ve temel parametrelerinde önemli bir değişim olmadığını söyledi.

Yaşanan sürecin tamamen siyasi olduğunu, Katar gibi bazı ülkelerle anlaşmalar imzaladıklarını, haftalar veya aylar içerisinde Türkiye ekonomisinin yaşanan dalgalanmaları daha güçlü bir şekilde yönetecek adımlar atacağını dile getirdi. Albayrak’a göre Türkiye ekonomisinin küresel krizlerde bile en az şekilde etkilenmesini sağlayacak üç önemli faktör bulunuyor.

Bunlardan ilki kamu borçluluğu. Net borçluluk olarak bakılığında dünyanın en düşük ülkelerinden biri olduğumuzu ve bu alanda bir risk bulunmadığını söyledi. İkinci olarak hanehalkı borçluluk oranında dünyanın en düşük ülkelerinden biri olduğumuzu ve son olarak finansal sektörümüzün çok güçlü bir seviyede olduğunu belirtti. Bu üç faktörün sağlam olduğu sürece Türkiye ekonomisinde herhangi bir risk görmediğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum