Yatırım yapmaya başla!

Benzin ve Motorine Beklenenin Üstünde Zam Geliyor!

Benzine ve motorine bu geceden itibaren beklenin üstünde zam yapılacağı bildirildi. Yapılan zamdan sonra vergi yükü %66'ya yükseldi. İşte yeni zam oranı ve litre fiyatları...
Benzin ve Motorine Beklenenin Üstünde Zam Geliyor!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası(PUİS), yarından geçerli olmak üzere büyük zam haberini verdi. PUİS‘in resmi sitesinden yaptığı açıklamada “31 Ekim 2017 tarihinden geçerli olmak üzere rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklik den dolayı benzin grubuna 12 kuruş, motorine ise 17 kuruş fiyat artışı meydana gelmiştir” yazıldı.

Önü alınamayan bu zamlardan sonra vergi yükü böylelikle %66’ya yükselmiş oluyor. MTV’ye gelen büyük zamla birlikte akaryakıt fiyatlarının bu denli artışı büyük tepkiler doğurabilir!

İstanbul’da yeni zamla birlikte benzin 5.38 TL’den 5.50TL’ye, motorin 4.76 TL’den 4.93 TL’ye yükseldi.

Ankara’da ise benzin litresi 5.41 TL’den 5.53 TL’ye, motorin ise 4.76 TL’den 4.93 TL’ye yükseldi.

Vergi oranlarına baktığımızda; 4.93 TL olan benzinin litresinden 3.25 TL vergi alınmış olacak. Böylelikle dünyada motorinde en fazla vergi yüküne sahip 8. ülke oluyoruz.

Yaklaşık Ağustos ayından beri 4 kere benzin ve motorine zam yapıldı. Varil fiyatları dünya genelinde belli oranlarda olsa da bizim ülkemizde sürekli bir zam söz konusu.

Aldığımız yakıtın litre fiyat bazında hesaplamasını yaptığımızda %66.22’si vergi geri kalan %33.78‘lik kısmı ile yakıt almış oluyoruz.

Sosyal Medyadan Gelen Büyük Tepkilere Buradan Bakabilirsiniz:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum