Yatırım yapmaya başla!

Bentley’in “Dünyanın En Uzun Hizmet Veren V8 Motoru” 60. Yaşını Kutluyor!

Bentley'in çok uzun yıllardır kullandığı ve modellerine en yüksek güç ile birlikte torkları sunabilen V8'in 60. yılı kutlanıyor.
Bentley’in “Dünyanın En Uzun Hizmet Veren V8 Motoru” 60. Yaşını Kutluyor!

15 sene sonrasında belkide çok özleyeceğimiz V8-V10-V12‘ler modellerin kaputlarını hızlıca terk etmeye başladı. Atmosferik motorların alışık olduğumuz anlık güçleri ve insana verdiği coşkuları, muhtemelen bir gün unutacağız. Bentley, 1950 yılında hazırladığı özel el yapımı V8‘ini Mark VI, R-Type ve S1’de kullılan V6’nın yerine alarak uzun bir yolculuğun startını vermiş oldu.

İngiliz markanın spesifik ve müşteri odaklı modellerinin en verimli motorla gidişi sağlayarak, Jack Philips‘in tasarımını 60 yıl sonrasına taşıdı. Dünyanın en uzun ve kesintisiz bir araçta görev alan güç merkezi olarak gelen Bentley V8’in bakalım hikayesi neymiş!

V6’nın yerine gelen V8, neredeyse tüm açıklıkları kapatmış.

Selefinden %50 kadar daha fazla verimli hale getirilen V8, hacimce büyük olmasına karşı Philips’in istediği üzere hafif bir yapıda imal edildi. Geliştirilmesi ve araçlarda yerini alması sadece 18 ay sürmüş. Ünite 18 ayın sonunda tamamen bitirildikten sonra alınan kararla birlikte ilk olarak 1959 Bentley S2′nin kalbine yerleştirildi.

6.2L’nin atardamarı olan V8, altı silindirliye göre 13 kg daha hafif imal edildi. Yıl 1965’i gösterdiğinde V8’in revizyonları başlatılarak T Serisi’ne sığacak şekilde modifiye edildi. Performansı arttırılırken, hacmi daraltıldı.

1971 senesinde İngiliz mühendisler V8’i ikinci aşamaya çıkartarak, hacim 6.75L‘ye yükseltildi. Daha fazla toque almak için stroklar 3.6’dan 3.9 inç çapına yükseltildi.

1980 yılında ilk nesil Mulsanne’nin lansmanı gerçekleşti. Yine Bentley bir takım güncellemelerle emisyon düşürme ve güvenlik odaklı farklı bir su pompası türü kullanıldı. Asıl insanların kafasını çevirdiği revize işlemi Mulsanne Turbo‘nun çıkışıyla yaşandı.

Model tek turbo şarjla hareket ettirildi. Denilene göre 1920’lerin Blower Bentley’lerinden beri turbo, ilk zorlu endüksiyonlu otomobil oldu. Bu gelişme V8’in 500 beygir ve 1.000 nm torktan daha fazla güç üretmesini sağlayacak çift turbonun yolunu hazırlamıştır.

Günümüze son süratle gelen twin turbo 6.75 V8‘in yapımı 15 saat sürüyor. Motor, Mulsanne Speed’de 530 ps ve 1.100 nm tork değeri ile çalışıyor. Dünyanın en hızlı premium sedanlarından olan seri 305 km/h son sürate çıkmadan önce 4.8 saniyede 0-100 km/h aralığını tamamlayabiliyor.

Bentley’nin mühendislik patronu Dr Werner Tietz’e göre “Orijinal V8, performansta pürüzsüzlük, güvenilirlik ve incelikle birlikte bir adım değişikliği sunmak üzere tasarlandı. Motor, en zorlu koşullarda ve tam gazda 500 saat boyunca yüz binlerce milin üzerinde test edildi. Bentley’nin bugün Mulsanne’deki 6.75 litrelik V8’in başarısı bu ethos’a borçlu.” dedi.

Henüz bir V8 üzerinde bitirme planları olduğunu zannetmiyoruz. Mühendisler eğer ki emisyon sorun edilirse onun da üzerinde hibrit destekli bir çözümle Bentley modellerinde kullanımına devam edileceğini düşünüyoruz. 60 yıldır kalıplaşmış sağlamlığı üzerinden modifiye edilerek gelen V8’in heralde ne kadar başarılı olduğunu anlatmamıza gerek yok. Hafızalara fazlasıyla yerleşen 6.75L ile birlikte çalışan V8 için İngiliz markayı tebrik etmek istiyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum