Yatırım yapmaya başla!

Bentley EXP 100 GT Concept’i Geleceğin Marka Tasarımlarıyla Tanıtıldı!

Bentley, 100. yıl kutlamaları kapsamında, geleceğin tarifsiz araç modellerinden biri olan EXP 100 GT'yi gösterdi.
Bentley EXP 100 GT Concept’i Geleceğin Marka Tasarımlarıyla Tanıtıldı!

Geçtiğimiz hafta Bentley’in yeni bir konseptinin ilk görüntülerini yayınlamıştık. İngiliz marka, geleceğin modellerine ışık tutacak, spesifik çizgileri barındıran elektrikli alt yapılı bir modelin ilk çıkış halini göstermişti. Marka öncesinde 100. yıl kutlamalarına 2019 model yılı araçlarına özel dokunuşlar yapmıştı.

Bir asırlık geçmişin şerefine EXP 100 GT ile bir nevi parti veriliyor. Şeklinde de belli olacağı üzere aracın vurgusu, otonom ve elektrikli olmasına yapılmış. Olağan üstü yolculukların tecrübe edilmesi için tasarlanan Bentley konsepti, boyutuyla da Mercedes Vision 6’ya sağlam bir göz dağı olmuş…

EXP 100 GT’nin çizgilerine bakılırsa, yukarı yönlü tasarımında sonraki Continental veya Flying Spur’u işaret ediyor.

Bentley EXP 100 GT Far ve Izgara TasarımıDoğal olarak EXP 100 GT’nin hayretle bakılacak kısmı far ve ızgara bölgesi. Kristal de denilebilir, buz tutmuş da! İkonikleşen yuvarlak tasarımlı farlar korunurken, üzerinde yüzlerce LED’den oluşan bir aydınlatma sistemini taşıyor.

Burun kısmında havalandırma açıklığına sahip kaputu, uç kısımda pahalı logoyla detaylandırılmış. Kaslı vücudunu geniş tamponu ve şişirilen çamurlukları sağlıyor.

Bentley EXP 100 GT’nin gerçek hayattaki görüntüsünden büyüklüğü daha net olabilir.

Bentley EXP 100 GT ProfiliGörsellerden de boyutları belli olan İngiliz konseptin uzunluğu 5.8 metre, genişliği 2.4 metre ve toplamda 1.900 kg‘lik kütle ağırlığının olduğu söylendi. Aracın karoser malzemesinde karbon ve alüminyum kullanılsa da, pillerin yükü EXP’ye fazladan ağırlık değeri eklemiş.

Eğimli tavan yapısı benzer karakterler gösteriyor. Ön camdan sütunlara çıkan ve çerçeveleri dolanan bakır rengi malzeme, fena durmuyor. EXP elektrikli bir araç olmasından, jant grubu türbin şeklinde ve enerji kazanımı mantığında imal edilmiş.

Konseptin hangi kısmına bakarsak, farklı bir sıra dışı görüntü çıkıyor.

Bentley EXP 100 GT Arka GörünümüYine şişkin duran çamurluk ve bağlı olduğu tampon üzerinde göz şekline kayan bir yuva içerisinde kristal parçalı stop grubuna rastlıyoruz. Arka cam ve difüzör kısımlarında bakır tonlu malzeme rengini görüyoruz.

Bentley, belki de 2030 yılında ne kadar hızlı olacağını şimdiden göstermek istemiştir!

Bentley EXP 100 GT  BoyutlarıModel temellerinin kendi kendine sürüş destekli olduğunu söyleyelim. Otonom sürüşü elektrikle bütün olarak gören Bentley, sonraki dönemlerde aşırı fütiristik şeylerin beklediğini yansıtıyor. EXP 100 GT’ye tam olarak 4 adet elektrikli motor koyulmuş. 1.340 beygirin ve 1.500 nm torkun açığa çıkacağı söylenen bu konseptin, 2.5 saniyeden daha kısa sürede istenilen hızlanma bölgesine gelebileceğini açıkladılar.

Geleceğin batarya teknolojilerine vurgu yapan Bentley, 15 dakikalık hızlı şarjla pillerin doluluk oranını %80’lere geleceğini söyledi. Çok ilginçtir ki 1.900 kg’lik ağırlığa sahip bir süper salon aracı, tek bir şarjla 700 km gidebilecek. O sebepten dolayı bataryanın kWh cinsinden rakamlarını 200 ve üzerinde düşünüyoruz. Zaten bundan 10 sene sonra bataryaların enerji yoğunluğu günümüzün 5 katı olması kaçınılmaz.

Yapay zekanın yönettiği kokpitin yaşam lükslüğü, tartışmasız çok iyi.

Bentley EXP 100 GT  KokpitKase tipi, kapitoneli desenlerin işlendiği koltuklar, kusursuz olacak konforunu yansıtıyor. 3 kişilik tasarlanan kabin içerisinde her türlü üst özelliklere yer verilmiş. Birincisi zaten yapay zeka kontrolünde olacak EXP 100 GT’de koltuklarda otururken bile bir denetim olacak. Sesle kontrolle, muhtemelen seviye 5 olacak otonom sistemi istenildiği gibi yönlendirilebilecek.

İngiliz bir markanın dış, iç ve motor tasarımlarıyla yeniden farklı ve ulaşılması zor bir alanı temsil ettiğini anladık. Bentley’in elektrikli ve özerk sürüşlü araçlara yönelik çalışması, bundan 20 sene sonraki rakipsizliğini de açıklıyor. Sizce bu araç için kaç sene beklememiz gerekiyor?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum