Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belçika ve Hollanda’dan 40 Rus Diplomatı için Sınır Dışı Kararı

Belçika ve Hollanda, casusluk ve güvenliğe tehdit gerekçeleriyle yaklaşık 40 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı aldı. Detaylar haberde;
Belçika ve Hollanda’dan 40 Rus Diplomatı için Sınır Dışı Kararı
Yorum

Belçika Dışişleri Bakanlığı, 21 Rus diplomatının casusluk yaptıkları ve güvenliğe tehdit oluşturduğu iddiasıyla ülkeden sınır dışı edildiğini açıkladı. Bakanlıktan konuyla ilgili açıklamada bulunan bir sözcü, 21 Rusun Moskova’nın Brüksel’deki büyükelçiliğinde ve Anvers’teki konsolosluğunda çalıştığını söyledi.

Aynı zamanda diplomat olarak hepsinin itibarlı olduklarını ancak casusluk ve operasyonları etkileme üzerinde çalıştıklarını belirtti. Diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için iki hafta süre verildiği eklendi.

Benzer bir haber Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bugün kurumdan yapılan açıklamaya göre kendi güvenlik servislerinden gelen bilgilere dayanarak diplomat olarak tanınmış 17 Rus istihbarat ajanını sınır dışı ettiğini söyledi.

Hareket, Rus diplomatların Batılı ülkeler tarafından kısasa kısas sınır dışı edilmeleri ve Moskova’nın misilleme önlemleri serisinin son hamlelerinden biri olarak geldi. Lahey merkezli bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün, Rusya Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve sınır dışı hakkında bilgilendirildiği duyuruldu.

Açıklamada, Kabine, söz konusu grubun oluşturduğu ulusal güvenliğe yönelik tehdit nedeniyle bunu yapmaya karar verdi” denilirken Hollanda’ya yönelik istihbarat tehdidinin yüksek kaldığı belirtildi. Daha geniş anlamda Rusya’nın mevcut tutumunun, bu istihbarat görevlilerinin varlığını istenmeyen hale getirdiği kaydedildi.

Karar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Mart ayı başlarında 12 istihbarat görevlisini sınır dışı eden ABD dahil birçok Batılı ülkenin Rus diplomatlarını kovması üzerine alındı. Rusya da 12 ABD’li diplomatı sınır dışı etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu