Yatırım yapmaya başla!

70 Dolara Ulaşan Batı Teksas Petrolü 3,5 Yılın Zirvesini Gördü!

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları yeniden hayata geçirme ihtimali sektörün kendini en kötü senaryoya hazırlamasına ve petrol fiyatlarının üç buçuk yılın zirvesini görmesine neden oldu.
70 Dolara Ulaşan Batı Teksas Petrolü 3,5 Yılın Zirvesini Gördü!

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmasından çekilme ihtimali ve İran’a yeniden yaptırım uygulayabileceği yönündeki beklentiler Batı Teksas türü petrolün 3,5 yılın zirvesine çıkmasına neden oldu. Trump’ın anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe koyma ihtimali, ülkenin petrol ihracatına darbe olarak öngörülüyor.

Aynı zamanda söz konusu durumun Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer OPEC ülkelerinin petrol üretimini artırmak zorunda kalmasına ve kısıntı anlaşmasının sonra ermesine sebep olabileceği tahmine diliyor.

Petrol fiyatları söz konusu gelişmelerin yarattığı beklenti ile 2014 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez 70 doların üzerine çıktı.

Batı Teksas türü ham petrol üç buçuk yılın zirvesini görürken, Brent petrol de varil başına 75 doların üzerinde işlem görüyor. Uzmanlar fiyatların yükselmesinde İran’daki gerilimin yanı sıra Venezuela’daki ekonomik krizin de payı olduğunu düşünüyor. Kısa bir hatırlatma yapacak olursak; ülkede yaşanan siyasi kriz ile en büyük özel bankaya hükümet tarafından el konulurken, yaşanan mali sıkıntılar halkı takas usulü alışveriş yapmaya yöneltti.

ABD Başkanı Trump, İran ile 2015’te yaptığı nükleer anlaşmaya destek verme konusunu 12 Mayıs’ta açıklayacak.

Şu anda piyasalar bu kararı ve petrol üzerindeki etkilerini merakla beklerken, bir yandan da İran’ın OPEC anlaşmasına öncülük eden ve petrol fiyatlarının varil başına 80 dolara yükselmesini isteyen Suudi Arabistan’la yaşadığı anlaşmazlığın nereye varacağı bekleniyor.

Ham Petrol Fiyatlarında Son Durum için Tıklayın…

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Emir Hüseyin Zamani Niya, fiyatların daha fazla yükselmesini istemediklerini, varil başına 60 – 65 doların ideal olduğunu belirtti. Ülkenin Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh de fiyatlardaki yükselişi desteklemediklerini söyledi.

IHS Markit Analisti Victor Shum, petrol piyasasında tüm dikkatlerin Trump’ın İran ile ilgili vereceği karar olduğunu belirtti.

Shum; söz konusu anlaşmanın Trump tarafından “felaket anlaşması” olarak nitelendirildiğini, kararın 12 mayıs’ta bildirileceğini ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Trump’ın kararını erteleme veya bir önceki yaptırımları yeniden getirme ihtimallerinin bulunduğunu söyleyen Dubai’nin en büyük bankası Emirates NBD Ekonomisti Tim Fox, fiyatlardaki yükselişin, sektörün kendini en kötü senaryoya hazırladığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. ABD’nin İran’a olan yaptırımları yeniden hayata geçirmesi ile birlikte, küresel petrol üretiminin günlük 800 bin varil düşürebileceği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum