Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kurum: Türkiye’nin Acil İklim Kanununa İhtiyacı Var

İklim Şurası açılışında konuşan Bakan Murat Kurum, karbon düzenlemesi ve iklim değişikliği konusuna değindi. Konuşmasından bazı satır başları şöyle…
Bakan Kurum: Türkiye’nin Acil İklim Kanununa İhtiyacı Var
Yorum

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İklim Şurası 2022’nin açılışında konuşma yaptı. Konya Selçuklu Kongre Merkezinde başlayan etkinlik 25 Şubat’a kadar devam edecek.

Küresel iklim değişikliğinin getireceği sonuçlar ve yakın dönem planlarından bahseden Kurum, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin iklim değişikliğinin etkileri açısından yüksek riskli ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Bu durumun etkisinin sadece jeofizik ve ekolojik olmadığını, bunun yanında sosyal politikalar, maliye ve ekonomi gibi geniş bir alanı kapsadığını dile getirdi.

İklim Şurası’nda, Türkiye’nin güncel Ulusal Katkı Beyanı ve Uzun Dönem Strateji ve Eylem Planının hazırlanacağını söyleyen Kurum, sene sonuna kadar Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryasına sunulacağını aktardı.

Ülke olarak yenilebilir enerji kaynaklarına azami ölçüde önem verdiğimizi ancak acilen uzun dönemli enerji planı hazırlanması gerektiğini sözlerine ekledi. Şehirlerin enerji alt yapılarının hazırlanması açısından demir-çelik, çimento, petrokimya gibi alanlarda, yeşil hidrojen kullanımının yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi.

Köklü Dönüşümler için Güçlü Finans Sektörüne İhtiyaç Var

Köklü Dönüşümler için Güçlü Finans Sektörüne İhtiyaç Var
Kaynak: Twitter

Türkiye’nin çıkarlarını gözeten yenilikçi hiçbir adımdan geri durulmaması gerektiğini belirten Kurum, iklim değişikliği konusunda eylem planlarının hemen yapılması gerektiğini ifade etti.

Bu konudaki düşüncesini ise “Köklü dönüşümleri gerçekleştirebilmek için, çok daha güçlü bir finans sektörüne ihtiyaç duyuyoruz” sözleriyle aktardı.

Yeşil Faaliyet Standartlarına uyum sağlandıkça küresel yeşil finansman kaynaklarının en verimli şekilde Türkiye’ye çekilebileceğini söyledi. Avrupa Birliği’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında yeni büyüme stratejisi benimsediğini belirten Bakan Kurum, Sınırda Karbon Düzenlemesinin Türkiye için hayati bir unsur olduğunu dile getirdi.

Bu piyasada Türkiye’nin gelecekte önemli bir aktör olacağını, karbon fiyatlamada aktif bir hale geleceklerini ve bu konuların şurada şekillendirileceğini anlattı.

Önümüzdeki 100 yılı şekillendirecek bir iklim kanununa acilen ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurum, bu konuda topyekun seferberlik ilan edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gençlerle çekilmiş fotoğraflarını yayımlayan Kurum, “#İklimŞurası’nı iklim değişikliğiyle mücadelemizdeki kıymetli yol arkadaşlarımız, iklim elçilerimizle gerçekleştirdiğimiz Gençlik Oturumu ile başlattık. ” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu