Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Koca: Koronavirüsle Mücadelede Toplum Bilimleri Kurulu’nu Oluşturduk

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarının ve genel gidişatın daha iyi değerlendirilmesi için Toplum Bilimleri Kurulu adını verdikleri yeni bir kurul oluşturduklarını söyledi.
Bakan Koca: Koronavirüsle Mücadelede Toplum Bilimleri Kurulu’nu Oluşturduk
Son Güncelleme: 
Yorum

Saat 15:00’te başlayıp, 4,5 saat süren Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan toplantıda 35 bilim insanı yer alırken, çalışmaların bilimsel veriler ve yönlendirmeler doğrultusunda planlandığını söyledi.

Koronavirüs vakalarının artık 81 ilimizde görüldüğünü söyleyen Koca, izolasyon kuralına tüm şehirlerin uyması gerektiğini belirtti. 7 Nisan itibarıyla toplam vaka sayımızın 34 bin 109’a, can kaybının ise 725’e yükseldiğini açıkladı.

Bakan Koca: Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk.

Toplum Bilimleri Kuruluİlk toplantısı önümüzdeki günlerde yapılacak olan kurulda; toplum, aile, birey olarak nelerden kaçınılması gerektiği ve hayatı kolaylaştıracak teklifler ele alınacak. Bu kurulun oluşturulmasının diğer ülkelere bakıldığında bir ilk olduğunu söyleyen Koca, hepimizin aynı amaç için mücadele verdiğini belirtti.

Daha öncesinde 60 yaş üzerinin risk grubu olduğunu fakat gençlerin de hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır.” dedi. Bu virüsün çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaştığını, vücut direncine bağlı olarak herkeste hastalık yaptığının altını çizdi.

Salgının en yoğun şekilde olduğu şehirleri; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir olarak sıraladı. Test sayısının hızlıca arttığını söyleyen Koca, önümüzdeki günlerde günlük 30 bin test yapacak duruma geleceklerini aktardı.

Bu sayı arttıkça aynı doğrultuda pozitif vakaların da artacağını söyleyen Sağlık Bakanı, bunun tarama çalışmalarındaki başarı olarak algılanması gerektiğinin altını çizdi. Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildiğinin bilgisini verdi.

7 Nisan Salı günü 76 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybımız 725’e, 3892 yeni tanıyla toplam vaka sayımız 34 bin 109’a yükseldi. Bugüne kadar iyileşen hasta sayısı ise 1582’ye çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu