Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’yi Yenilenebilir Enerji Üssüne Çevirmeyi Hedefliyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerjide merkez konumunda olacağını söyledi.
Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’yi Yenilenebilir Enerji Üssüne Çevirmeyi Hedefliyoruz”
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gebze’de bir güneş enerji panelinin üretim tesisini ziyaret etti. Ardından bazı açıklamalar yapan Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki yerine ilişkin dikkat çekici ifadelerde bulundu.

Güneş, rüzgar, hidroelektrik, biyoenerji ve jeotermal gibi yenilenebilir enerjinin bütün alanlarına yapılan yatırımların önemini vurgulayan Dönmez, bu yatırımların ülke için olumlu sonuçlar getirdiğine işaret etti.

Dönmez, Türkiye’nin yenilenebilir enerjinin merkezi olacağını öngörürken, bu alandaki üstün başarısının altını çizdi.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Merkezi OlacakBu alanda teknoloji geliştirme yatırımlarının sıkça yapıldığını ve tutarın yüksek miktarlarda olduğunu söyledi. Dönmez, bu durumun Türkiye’nin sürdürülebilirliğe daha fazla katkı sağlayan bir ülke haline gelmesini ve bu sayede bir teknoloji üssüne dönüşmesini kolaylaştıracağını belirtti.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında geleceğinin oldukça parlak olduğunu öngören Dönmez, teknolojik açıdan ileri seviyelerde olan bir ülke olmamızın bu durumu destekleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu vurguladı.

Özellikle güneş enerjisinden en verimli şekilde faydalanmayı amaçladıklarını ifade eden Dönmez, hem yerli malı üretiminde bulunan fabrikaların hem de diğer tesislerin güneş enerjisinden ve teknolojiden büyük oranda faydalandığını duyurdu.

Bu tip tesislerin artırılması gerektiğini açıklayan Dönmez, yurt içi üretim faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışında ihracat faaliyetlerine de başladıklarını bildirdi. Bu sebeple yatırımcılara sağladıkları desteği aynı şekilde sürdüreceklerini açıkladı.

Tesisler ArtırılmalıMilli Enerji ve Maden Politikası kapsamında oluşturulan ve %65 yerlilik şartı koyulan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ve mini YEKA’larla güneş enerjisi sektöründe adeta vazgeçilmez bir cazibe merkezi haline gelindiğini sözlerine ekledi.

İlerleyen dönemlerde Türkiye’nin hemen her noktasında güneşten günün her saatinde faydalanmayı mümkün kılacak bir güneş köprüsü kurmayı hedeflediklerini ifade etti. Söz konusu bu köprünün Türkiye toprakları içinde yer alan paneller ve ekipmanlarla kurulacağını bildiren Dönmez, güneşten elde edilen elektrik enerjisinin oldukça verimli olacağını söyledi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye’nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde liderliğe yol aldığı açıklanmıştı. Bu zamana kadar yapılan faaliyetlerle elektrik üretimindeki yerli ve yenilenebilir enerji payını Ocak-Ekim döneminde %64’e taşıdıklarını ve bunun önemli bir başarı olduğunu açıkladı. Yatırımcıların 5 megavata kadar lisanssız santral kurmasına izin verildiğini anımsattı.

Şu an toplam elektrik üretiminde güneş enerjisi payının %3,35 olduğunu belirten Dönmez, bu rakamı daha da yükseltmeyi hedeflediklerini ve Türkiye’yi güneş de dahil olmak üzere yenilenebilir enerji merkezine çevirmek gerektiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu