Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bilgin: Gündemimizde Asgari Ücret Artışı Yok

Asgar ücret tartışmaları bitmiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den flaş açıklama geldi. İşte detaylar…
Bakan Bilgin: Gündemimizde Asgari Ücret Artışı Yok
Son Güncelleme: 
Yorum

Asgari ücret konusu yurt içinde son haftaların en çok konuşulan konularından birisi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonları ilgilendiren meseleye ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da ‘Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’na katılan Bilgin, daha önce belirttiği gibi asgari ücret tartışmasını anlamsız bulduğunu bir kez daha yineledi.

Basın mensuplarının sorularına yanıt veren Bilgin, bu yıl asgari ücrette net bir artış sağlandığını ve bunun daha üçüncü ayında olduğumuzu söyledi. Bugün bu tartışmayı anlamsız bulduğunu ifade eden Bilgin, Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan ekonomik krizin baskısı altında olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin yaklaşık 900 milyar dolarlık bir ekonomi olduğunu, ancak dünyadaki gelişmelere ek olarak enflasyonist baskı altında olduğunu dile getirdi. enflasyonu önlemek için yeni bir ekonomik program uygulandığını, Mayıs ayından itibaren enflasyonun düşmesini hedeflediklerini belirtti.

Konuşmasına, “Dolayısıyla enflasyon-ücret artışı sarmalına sebep olacak bu tür yaklaşımları yanlış buluyorum. Olağanüstü şartlar ortaya çıkar o zaman düşünülebilir ama bugün gündemimizde böyle bir şey yok” sözleriyle devam etti.

Temmuz ayında toplu sözleşmelerle kayıt altına alınan enflasyon farkı olduğunu ancak onunla asgari ücret artışının karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugünkü açıklamasında olağanüstü bir durum olmadığı sürece asgari ücret tartışmasının vaktinin Aralık ayında olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu