Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bagfaş BIST 100’den Çıkarılırken Yerine Eczacıbaşı Yatırım Geçiyor

Bagfaş hisselerinin Yakın İzleme Pazarı'na alınmasıyla birlikte kapsamında olduğu endekslerde de değişikliğe gidildiği açıklandı.
Bagfaş BIST 100’den Çıkarılırken Yerine Eczacıbaşı Yatırım Geçiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş faaliyetleri, hafta sonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçici olarak durduruldu. Marmara Eylem Planı çerçevesinde alınan bu karar sonrasında Bagfaş hisseleri Yakın İzleme Pazarı’na alındı. Daha önce Yıldız Pazar’da işlem gören hisseler, 15 Haziran gün sonuna kadar da işleme kapatıldı.

Bugün yapılan açıklamada ise Bagfaş hisselerinin Yakın İzleme Pazarı’na alınması nedeniyle kapsamında yer aldığı endekslerden de çıkarıldığı söylendi. Bagfaş hisseler 16 Haziran itibarıyla BIST 100, XYUZO, XUTUM, XSBAL, XKMYA, XUSIN, XYLDZ, X100C, X100S ve XTUMY endekslerinin kapsamında yer almayacak.

Bagfaş hisselerinin yerine 2021 ikinci üç aylık dönemde BIST 100 endeksi için 1. yedek olarak belirlenen Eczacıbaşı Yatırım hisseleri geçecek. Eczacıbaşı Yatırım hisseleri 16 Haziran itibarıyla; BIST 100, BIST 100 Ağırlık Sınırlamalı 10, BIST 100 Ağırlık Sınırlamalı 25, BIST 100-30 endekslerine dahil edilecek.

Açıklamanın geldiği sırada Eczacıbaşı Yatırım hisseleri %2,58 oranında ekside 39,30 liradan işlem görmeye başladı.
Eczacıbaşı Yatırım Hisseleri %2,58 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

ECZYT kodlu hisseler dünkü işlemleri 40,34 liradan tamamladıktan sonra bugüne 40,30 liradan başladı. Açılışın ardından 40,48 liraya kadar yükselen hisseler, günün en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Ancak burada tutunamayarak hızlı bir düşüş kaydetti.

Eczacıbaşı Yatırım hisseleri TSİ 13:55 sularında 39,1 lira ile günün en düşük seviyesini kaydetti. Hisselerin aşağı yönlü hareketinin sürmesi durumunda; 38,70 ve 38,21 lira seviyeleri takip edilecek. Performansın yukarı yöne dönmesiyle birlikte 40,08 ve 40,97 lira seviyeleri izlenmeye başlanacak.

Hisselerin farklı periyotlardaki performansına baktığımızda ise haftalık bazda %2 ve aylık bazda %7,98 değer kaybettiği görülüyor. Yıllık bazda ise %199,46 oranına değer kazancına işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu