Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Azerbaycan’dan Ermenistan’a İlişkilerin Normalleştirilmesi Teklifi

Daha önce iyi niyet göstergesi olarak Ermenistan’a ilişkilerin normalleştirilmesi teklifi yaptıklarını söyleyen Azerbaycan bakanı, yakın zamanda bunu yinelediklerini söyledi.
Azerbaycan’dan Ermenistan’a İlişkilerin Normalleştirilmesi Teklifi
Son Güncelleme: 
Yorum

Antalya Diplomasi Forumu’nda soruları yanıtlayan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan’a ilişkilerin normalleşmesine ilişkin 5 maddeden oluşan belge gönderdiklerini ve yanıt beklediklerini söyledi.

Ermenistan’ın münasebetlerin normalleşmesini istiyorsa, bunun güzel bir fırsat olduğunu ifade eden Bayramov, ilişkilerin uzun yıllardır kötü olmasının sebebini işgal faktörü olarak değerlendirdi.

“Herkes biliyor ki 30 yılı aşkın süredir, 90’lı yılların başlarından bu yana Ermenistan, Azerbaycan topraklarını güç kullanarak işgal etmiştir ve Azerbaycan vatandaşları yerlerinden edilmiştir.” diyen bakan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen işgale ilişkin bir sonuç alınamadığını söyledi.

Azerbaycan’ın 44 günlük Vatan Savaşı’ndan sonra çok net mesajlar verdiğini, bunların temelinde işgal faktörünün ortadan kalktığı ve geçmişin zorluklarına rağmen Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi talebi olduğunu anlattı. Ermenistan’a barış imzalamaya hazır oldukları mesajını veren Bayramov, kendilerinden giden tekliflere bir yıla yakın süredir cevap gelmediğini aktardı.

Azerbaycan’ın yakın zamanda Ermenistan’a teklif yolladıklarını belirterek, “Biz Ermenistan tarafına, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini özünde ihtiva eden bazı temel ilkeler önerdik. Devletler arası ilişkilerin düzenlenmesine dair temel ilkelere ve geleneklere uygun görüş bildirdik ve bunu teyit ettik. Dedik ki, ‘Bazı ilkeler temelinde ilişkileri geliştirmeye hazırız.’ Ermenistan’ın bunlara bakıp görüşünü bildirmelidir.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan – Ermenistan Savaşı

Azerbaycan – Ermenistan Savaşıİkinci Karabağ Savaşı olarak da adlandırılan, Azerbaycan – Ermenistan veya 2020 Dağlık Karabağ Savaşı, 27 Eylül 2020’de Ermenistan ordusunun saat 06.00’da Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açmasıyla başladı.

44 gün süren savaşta Azerbaycan’ın kaybı 2.908 asker, Ermenistan’ın 3.360 asker oldu. Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan savaşta 10 Kasım 2020’de Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında üçlü bildiri imzalandı. Ermenistan Ağdam, Kelbecer ve Laçın illerini terk ederek, Azerbaycan’a iade etmeyi taahhüt etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu