Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avustralya Merkez Bankası Hanehalkı Harcaması Belirsizliği Ortasında Oranları Değiştirmedi

Avustralya Merkez Bankası bugün faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 1.5 seviyesinde bıraktığını bildirdi. Detaylar aşağıda;
Avustralya Merkez Bankası Hanehalkı Harcaması Belirsizliği Ortasında Oranları Değiştirmedi
Yorum

Avustralya Merkez Bankası, yılın ilk toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 1.5 seviyesinde bıraktı. Nötr duruşunu koruyan Avustralya Merkez Bankası bununla birlikte aşağı yönlü risklerin hem küresel hem de yerel olarak arttığını kabul etti.

Keza yerel veriler, alışverişçilerin Noel boyunca cüzdanlarını sıkı bir şekilde kapalı tuttuklarını göstermişti. RBA, büyüme ve enflasyon konusundaki tahminlerini de bir faiz artırımının çok uzak olduğuna işaret ederek düzeltti. Avustralya doları RBA’nın açıklamasının ardından karar piyasaların üzerine bahis oynadığından daha az güvercin tonlu olduğu için yükselişe geçti.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe açıklama sonrası verdiği demeçte, küresel çapta olduğu gibi Avustralya ekonomisi için de bazı aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe Ekonomi İçin Aşağı Yönlü Riskler Var “Başlıca yerel belirsizlik, hane halkı harcamaları ve bazı şehirlerde düşen konut fiyatlarının etkisi için görünüm etrafında kalıyor” diyen Philip Lowe, düşük faiz oranının Avustralya ekonomisini desteklemeye devam ettiğini de vurguladı. Ne var ki Lowe açıkça güvercin tonlu bir sinyal vermeden önce durakladı. Sonuçta FED bile geçen hafta yavaşlayan küresel büyümenin nedenlerden biri olduğuna işaret ederek oranların artırılması için planları rafa kaldırmıştı.

Öte yandan RBA, politikaları daha da hafifletmeye şiddetle karşıydı ve tekrar tekrar bir sonraki hareketin artış olacağını dile getirmişti.

RBA Politikaları Kolaylaştırmaya Karşı Salı günkü hareket ise politikadaki bir sonraki hamlenin yönüne bağlı olmaktan kaçınmıştı ve yatırımcılar daha fazla ipucu almak için Avustralya Merkez Bankası Başkanı Lowe’nin Çarşamba yapacağı konuşmayı bekleyecekti. İki gün sonra da Avustralya Merkez Bankası üç aylık tahminini açıklayacaktı. Bu noktada Lowe’nin yaptığı açıklamada, 1.8 trilyon Avustralya dolarının bu yıl yüzde 3 civarında artacağını söyleyerek bir ipucu verdiği aktarıldı. Çünkü Lowe’nin açıklaması, daha önceki açıklamadaki yüzde 3’ün biraz üzerinde ibaresine göre daha ihtiyatlı bir görünüm oluyordu.

RBA Başkanı ayrıç işsizlik oranının önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 4.75’e düşeceği konusundaki öngörüsüne bağlı kaldı.

RBA Başkanı İşsizlik Oranı Düşecek Bunların yanında ekonomiyle ilgili bardağın dolu tarafını gören iyimser tavrını sürdürerek daha güçlü bir işgücü piyasasının ücret artışında bazı olumlu gelişmelere yol açtığını ve bunun memnuniyet verici bir gelişme olduğunu anlattı. “İşgücü piyasasındaki iyileşme, zaman içinde kademeli bir süreç olması beklenmesine rağmen ücret artışında bir miktar daha artış görmeli” diyen Lowe, hanehalkı harcamalarının ve düşen emlak fiyatlarını etkisinin ekonominin kilit belirsizlikleri olduğunu belirtti.

BIS Oxford Economics ekonomisti Sarah Hunter, Salı günü yapılan açıklamanın hanehalkı harcamasının gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 57’sini oluşturduğu düşünüldüğünde bunun Aralık çeyreği ekonomik büyüme için aşağı yönlü riskleri artırdığını belirtti. Ve şu ifadeleri kullandı: “Ücret artışının 2020 yılına kadar artmasının beklenmediğini düşünürsek hanehalkı harcamalarındaki ivmenin bu yıl bastırılmaya devam etmesini bekliyoruz ve bu GSYH büyümesini bu yıl ve gelecek yıl yüzde 2.5’e çekecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu