Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avustralya Mal Ticareti Fazlası Çin Etkisiyle 2 Yılın En Düşüğünde

Avustralya mal ticareti fazlası Kasım 2018'den bu yana ilk kez 2 milyar doların altına gerilerken, Çin gerilimine dikkat çekildi.
Avustralya Mal Ticareti Fazlası Çin Etkisiyle 2 Yılın En Düşüğünde

Avustralya ile Çin arasında yaklaşık 1 yıldır ticari bir gerginlik yaşanıyor. En son Avustralya Dünya Ticaret Örgütü’ne Çin’in tarifeleriyle ilgili itirazda bulunacağını söylemişti. Çin ise kömür ithalatını hedef alan bir hamlede bulunmuştu. Bu hamlelerin Avustralya’nın mal ticareti fazlasını önemli ölçüde etkiledi.

Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) verilerine göre; mal ticareti fazlası Ekim ayındaki 4,7 milyar dolardan Kasım ayında 2 milyar doların biraz altına geriledi.
Avustralya Mal Ticareti Fazlası - Kasım 2020
Kaynak: ABS

ABS Uluslararası İstatistik Başkanı Branko Vitas, “İthalattaki %11’lik artış ve ihracattaki küçük artış, bu ay mal ticareti fazlasını yarıdan fazla düşürdü. Kasım 2018’den bu yana ilk kez mal ticareti fazlası 2 milyar doların altına düştü,” ifadelerini kullandı.

Avustralya’nın toplam ihracatı, Kasım 2020’de %1 veya 166 milyon dolar artış gösterdi. Artışın başlıca etkenleri, çoğunlukla Singapur’a olmak üzere parasal olmayan altın ihracatındaki 746 milyon dolarlık (%39) artış ve 368 milyon dolarlık (%16) gaz ihracatı artışından kaynaklandı.

Vitas, Singapur’a büyük ölçüde parasal olmayan altın ihracatı görmenin alışılmadık bir durum olmadığını söyledi. Özellikle 2012 yılında Singapur’un GST’yi yatırım dereceli metallerden çıkardığından beri bu duruma alışık olduklarını ifade etti.

Fazladaki değişim, Çin’e yapılan ihracattaki 1,218 milyon dolarlık düşüş ve Çin’den yapılan ithalattaki 889 milyon dolarlık artıştan kaynaklandı.
Avustralya Çin Mal Ticareti Fazlası
Kaynak: ABS

Altın para ve yağlı tohum ihracatındaki artış da mal ticareti fazlasının tamponlanmasına yardımcı oldu. Kanola ihracat sezonu başladığından yağlı tohumlar 142 milyon dolar artış gösterdi. Altın madeni para ihracatı ise %153 veya 143 milyon dolar artış kaydetti.

Bu artışları telafi eden metal cevheri, Ekim ayındaki rekor seviyeyi takiben 851 milyon dolar (%8) düşüş gösterdi. Bunun nedeni önemli ölçüde katkıda bulunan demir cevheri ihracatının 1,2 milyar dolar (%9) gerilemesi oldu. Düşüşe rağmen demir cevheri tarihsel standartlara göre nispeten yüksek kaldı. Kömür ihracatı ise %8 veya 254 milyon dolar azaldı. Sert koklaşabilir taş kömürü %11 veya 186 milyon dolar düşüşle başı çekerken, termal kömür yüzde 13 veya 161 milyon dolar düşüş gösterdi.

Kasım’da ithalat yüzde 11 veya 2,9 milyar dolar artarak 28,6 milyar dolara ulaştı. Vitas, “Bu, kaydedilen en yüksek beşinci aylık ithalat değeridir. Neredeyse tamamı Avustralya’nın ikinci en büyük ithalat kaynak ülkesi olan ABD’den gelen uçaklar sonucu 1,1 milyar dolar artışla ulaşım ekipmanı tarafından yönlendirildi,” açıklamasında bulundu.

İthalat değerindeki artışın bir diğer nedeni ise 548 milyon dolar (%33) artışla telekomünikasyon ve ses ekipmanı kategorisinde görüldü. Nedeni, Çin’den gelen cep telefonları ve 258 milyon dolar artan karayolu taşıtları oldu. Son aylarda karayolu taşıtları ithalatında görülen güç, Covid-19 nedeniyle yılın başlarında gözlemlenen nispeten düşük ticaretten önemli toparlanmayı temsil ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum