Yatırım yapmaya başla!

İlk Çeyrek GSYİH’si Beklenen Avustralya, 4. Ardışık Cari Fazlasını Kaydetti

İlk çeyrek verileri merakla beklenen Avustralya, 8,4 milyar dolarlık cari fazla kaydetti. Bunun GSYİH'ye etkisi ise merakla bekleniyor.
İlk Çeyrek GSYİH’si Beklenen Avustralya, 4. Ardışık Cari Fazlasını Kaydetti

İlk çeyrek GSYİH verilerini açıklamaya hazırlanan Avustralya’nın büyüme kaydetmesi için çok düşük ihtimal olduğu söylendi.) 30 yılın ilk resesyonuna doğru ilerlediği düşünülen Avustralya için gelen bu yorum, Commonwealth Bank of Australia (CBA) tarafından paylaşıldı.

CBA’dan Gareth Aird, yarın açıklanacak GSYİH verisinin yüzde 0,3 düşeceğini tahmin ederken, Mart çeyreğinin 2020’nin başlarındaki yangın ve Çinli turistlerin azalmasının yanında Covid-19’un
etkilerini yansıtacağını bildirdi.

Bununla birlikte virüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlerin ve kapanışların ana etkisinin ikinci çeyrek verilerinde görüleceğini ekledi.

CBA, Avustralya ekonomisinin Mart çeyreğinde yüzde 0,3 daralacağını öngördü.
CBA Avustralya Ekonomi İlk Çeyrek %0,3 Daralma
KAYNAK: ABS/CBA

GSYİH bileşenlerinin üretimdeki daralmanın yerel özel sektörle sınırlı olduğunu göstereceğini savunan CBA, genel olarak ilk çeyrek verilerinin finansal piyasalarda çok az etkisi olacağını aktardı.

Shepparton News’in haberinde ise Çarşamba günü açıklanacak GSYİH rakamlarının Avustralya’nın teknik bir resesyondan kaçınıp kaçınamayacağını göstereceğini yazdı.

Ekonomistlerin ikinci çeyreğin Avustralya’nın büyük bir daralma (yüzde 10’a kadar) yaşayacağını göstereceğini fakat ilk üç aylık GSYİH’nin ekonominin büyüdüğünü gösterebileceğini söyledikleri belirtildi.

BIS Oxford Economics baş ekonomisti Sarah Hunter, yüzde 0,5’lik küçülme tahmin ederken bunun mümkün olduğunu dile getirdi.
Avustralya Son Resesyon 1991
Görsel Kaynak: Dünya Bankası

Sonuçta ilk çeyrekteki düz ya da olumlu bir sonuç, 29 yıldır resesyon yaşamayan ülkeye bundan kaçınmak için bir şans verebilirdi. Habere göre St George baş ekonomisti Besa Deda yüzde 0.4’lük bir daralma tahmin ederken AMP’den Shane Oliver yüzde 0,3 daralma öngördü ancak olumlu bir okumanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

En son Haziran 1991’de durgunluk gören Avustralya’nın olumlu bir okuma açıklamasının, ülkenin krizi diğer birçok ülkeden daha başarılı geçirdiğini göstereceğini belirtti. Bugün Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilerse ülkenin Mart çeyreğinde 8,4 milyar dolarlık rekor cari fazla verdiğini gösterdi.

Çünkü Covid-19 dolayısıyla ithalat düşerken ihracat sert kaldı. Avustralya’nın art arda dördüncü kez cari fazla vermesi, 19,2 milyar dolarlık ticaret fazlası ve 10,6 milyar dolara daralan net gelir açığı tarafından yönlendirildi. Cari işlemler fazlasındaki güçlü artışın, ilk üç aylık GSYİH’de beklenen küçük daralmayı azaltabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum