Yatırım yapmaya başla!

Wagon Araçlar Avrupa Ülkelerinde de SUV’a Yeniliyor!

Gittikçe yaygınlaşan SUV araçlarla wagonların satışları karşılaştırılmış. 2025 yılı için station wagonların kırmızı çizgiyi geçtiği zaman olarak veriliyor.
Wagon Araçlar Avrupa Ülkelerinde de SUV’a Yeniliyor!

Eskiden geniş ailelerin tek tercihi, wagon araçlardı. Rahat ve bol eşyalı yolculukların tek adresi olan station wagon araçlar, günümüzde anılmıyor dersek, gerçekçi olur. Uzun süredir piyasayı ele geçirmiş olan SUV araçların varlığı her yıl biraz daha hissedilmeye başlandı. İnsanların wagonlar gibi aynı işi yapan, yüksek sürüşü olan ve güvenli gördükleri 4×4’ler, haliyle daha fazla tercih oluyor.

JATO Dynamics‘in yayınladığı bir raporu incelediğimizde geçen yıl Avrupa’da %34 oranında tercih edilen SUV araçlara karşı wagonlar, %11 civarlarında kalmış. Ve yapılan sayımlar geçmiş yıllara oranla aile araçlarının sürekli gerilediğini gösteriyor. Detaylar aşağıda;

Avrupa ve farklı pazarlarda bu konuda birkaç firma model piyasaya dayanmaya çalışıyor.

2019 yılında wagon pazarında 1.7 milyon araç satımı gerçekleşmiş. Dünya geneli alımlarının 2016 yılındaki hacmine baktığımızda ise rakam 2 milyonu gösteriyor. Gelecek yıl hesaplama ve tahminleri yapılmış ve 2025 yılında wagonların 1.5 milyona gerilemesi bekleniyor.

O yüzden Citroen, Nissan, Alfa Romeo ve Honda gibi markalar bu tip araçlarını piyasadan çektiler. Toyota Avrupa’da tek bir wagon modelle hareket ederken, Renault-Peugeot-Ford markaları 2 farklı model satışı gerçekleştiriyor.

Renault’tan Olivier Brosse “Dürüst olmak gerekirse, Clio station wagonu değiştirmeyi düşündük, fakat sonunda yapmamaya karar verdik” dedi. Küresel aile aracı satışlarının %72’si Avrupa ülkelerinden olmuş. En büyük pay sahibi ise Almanya, İsveç ve Çekya.

LMC Automotive yöneticisi Pete Kelly “Almanya büyük bir vagon pazarı ve burada da ilerleme yok. Bununla birlikte, Almanya 2019’un ilk yarısında vagon satışlarının sadece % 17’sini oluşturuyor. Aslında Çek Cumhuriyeti ile % 21’de büyük bir % 31 pazar payına sahip olan İsveç’ti. Vagonlar tamamen dışarı çıkmıyor çünkü onlarla tamamen tanımlayan bir diehard alıcı grubu var. Bir ya da iki kişinin bırakıldığını görebilirsiniz, ancak Avrupa’ya ve Almanya’ya büyük ölçüde bağımlı olan üreticiler için vagonlar en iyisidir.” dedi.

İnsanların daha büyük SUV modellere gücü yetmediği zamanda imdada yetişen daha kompakt ölçülü SUV’ların, satışlarda çok etkiliği olduğu belirtildi. Öte yandan günümüzde bizlerin de gördüğü en popüler kompakt wagonlar Renaulr Clio ve Skoda Fabia’dır. C Segmentte ise Skoda Octavia ve Ford Focus geliyor. Daha büyüklerde ve özellikle konfor yanında hızında sunulduğu Audi A4-A6, VW Passat ve BMW 5 Serisi’nde tercihler bozulmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum