Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı ve Sıkılaşma Mesajı

Avrupa Merkez Bankası, Mart ayı toplantısına dair faiz kararını açıklarken, Lagarde sıkılaşmaya dair mesajlar verdi.
Avrupa Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı ve Sıkılaşma Mesajı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ederken, gözler ülkelerin merkez bankalarının nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi. Avrupa Merkez Bankası yükselen enflasyona rağmen faizleri sabit tutmaya devam etti.

Refinansman faizi yüzde 0 seviyesinde tutulurken, mevduat faizi yüzde 0,50 ve arjinal fonlama oranı ise yüzde 0,25’te kaldı. Daha önce yapılan tahminler AMB’nin faiz artırımı yapacağı yönündeydi.

Kurum Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın da etkisiyle, teşvikleri daha erken sonlandırma kararı aldı. AMB teşvik programını yılın üçüncü çeyreğinde sonlandırabileceğini bildirdi.

Christine Lagarde açıklaması
Kaynak: Twitter

Faiz kararı sabit tutulurken, AMB Başkanı Christine Lagarde açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatını dönüm noktası olarak değerlendiren Lagarde, fiyat istikrarını sağlayacaklarına dair mesajlar verdi.

Daha önceden belirlemiş oldukları büyüme tahminlerini düşürdüklerini vurgulayan Lagarde, enflasyon tahminlerinin ise yukarı yönlü revize edildiğini belirtti. AMB Başkanı’na göre 2022 enflasyonun yüzde 5.1, 2023’te yüzde 2.1 ve 2024’te yüzde 1.6 seviyesinde olması bekleniyor.

Savaş nedeniyle artan enerji fiyatları son dönemde Avrupa’daki enflasyonun da hızlanmasına neden oldu. Lagarde pandemi nedeniyle yaşanan bozulmalarda ise iyi yönlü gidişat gördüklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu