Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Komisyonu Türkiye Büyüme Tahmini

Avrupa Komisyonu Türkiye Büyüme Tahmini

Avrupa Komisyonu 2015 Sonbahar Ekonomik Tahmin Raporu‘na göre Türkiye 2015 yılında %3, 2016 yılında %3.2 ve 2017 yılında %3.4 büyüme gösterecek. Yayınlanan raporda küresel ekonomideki büyüme tahmini 2015 yıllı için %3.1 olurken; AB genelinde büyüme oranı 2015’te %1.9, 2016’da %2 ve 2017’de %2.1 olarak belirlendi.

Yayınlanan raporda işsizlik oranlarına da yer verildi. Buna göre Türkiye’deki işsizlik oranları için 2015 yılında %10.8, 2016 yılında %11.2, 2017 yılında %11.5 rakamları öngörüldü. Euro Bölgesi‘ndeki 2015 yılı işsizlik oranları %11, AB ortalamasında ise %9.5 olarak tahmin ediliyor.

Raporda Türkiye’nin ekonomideki ılımlı büyümesinin devam edeceği, kamu finansmanının stabil ve sürdürülebilir olduğu bildirildi. Raporla ilgili değerlendirme yapan Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici; Avrupa ekonomisinin iyileşme sürecinde olduğunu, 2016’da büyümenin artıp işsizlik ve bütçe açığının azalacağını söyledi.

AB Komisyonu’nun Euro ve Sosyal Diyalogdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, açıklanan ekonomik tahminlerin ılımlı büyümeyi işaret ettiğini söyledi. Büyümeyi destekleyen faktörleri ise petrol fiyatlarının düşük olması, zayıf euro kuru ve Avrupa Merkez Bankası‘nın para politikaları olarak sıraladı. Dombrovskis, ekonomik büyümeyi sürdürmek ve güçlendirmek için sorumlu kamu finansmanı, yatırımların artırılması ve rekabeti artırmaya yönelik yapısal reformların uygulanması gerektiğinin önemini belirtti.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye’nin 2015 yılı sonuna kadar büyüme tahminini %3 olarak açıkladı. EBRD Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda; “Türkiye’nin ekonomik büyümesine ilişkin öngörülerimiz değişmedi. Bu yıl %3, 2016 yılında ise %2.8 büyüme kaydedilmesini bekliyoruz,” değerlendirmesi yapıldı. Sığınmacı krizine de değinilen raporda, bu yıl Türkiye’ye 2 milyondan fazla sığınmacının girdiğinin tahmin edildiği belirtildi. Bu büyük sayının istihdamı ve kamu finansmanını zorladığı söylenen raporda; “Sığınmacılar için Güneydoğu Avrupa’da transit ülke durumunda olan tıbbi, gıda ve konaklama yardımlarında bulunan ülkeler, lojistik ve mali zorluklarla karşı karşıya kalıyor,” şeklinde açıklama yapıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum