Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’da Dizel Motorlu Araçların Pazar Payları Gün Geçtikçe Azalıyor!

Avrupa, dizel motorlu araçları gün geçtikçe bitiriyor. İşte detaylar...
Avrupa’da Dizel Motorlu Araçların Pazar Payları Gün Geçtikçe Azalıyor!

Reuters‘in Avrupa geneli araştırmaları son hız devam ediyor. Yapılan araştırmaların sonucunda, dizel motorlu araç satışlarında inanılmaz düşüş grafikleri hakim. Bildiğimiz gibi özellikle son bir senedir motorine karşı güçlü bir savaş başlatılmıştı. Sebeblerinden birisi de bilim insanlarının 2030 senesinde dünyamızın 1.5 santigrat ısınacağı söylemesi. Fosil yakıtların içerisinde en çok karbondioksit salınımı yapan dizel, birinci sıraya koyuldu.

Avrupa ülkelerinin bir kısmı şimdiden buna karşı yasakları başlatırken, bir kısmı da gelecek senelere hazırlığını yapıyor. Çıkan yüzdelik dilimlere bakıldığında Almanya’nın bundan büyük yara aldığı gözüküyor. Hep birlikte haberin detayları neymiş öğrenelim!

Almanya’da Dizel Satışları Neredeyse %50 Azalmış

Almanya'da Dizel Satışları Neredeyse %50 AzalmışÜlkenin çok fazla otomobil markası barındırması, normal olarak en çok düşüşün orada olmasına neden olmuş. Audi, Mercedes, Porsche, BMW, VW ve bunların alt markalarını düşündüğümüzde rakamlar yükseliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, “Dizel motorlu araçlara yönelik rahatsızlık tüm Avrupa’ya yayılıyor” dedi. Başta VW’nin TDI motoru, BMW ve Mercedes harici markalarda kullanıyor. Seat, Skoda, Audi, Porsche’de aynı üniteden yararlanmakta.

2017 yılına göre satış rakamları karşılaştırıldığında %41,3‘lük bir düşüş olmuş. Bu da toplam pazar payının %31,1’ne eşit.

En Büyük Avrupa Şehirleri Dizel Araç Yasaklarını Açıkladılar!

En Büyük Avrupa Şehirleri Dizel Araç Yasaklarını Açıkladılar!Hava kirliliğine karşı en büyük girişim olan motorin yakıtlı araçlar, Birleşik Krallık’ta da %30 satış azalması yaşamış. 30 yılı aşkın süredir dizel motorlu araçlarda Avrupa, dünyanın en büyük pazarı olmuştur.

Berlin, Londra ve Paris gibi büyük Avrupa şehirleri, bağımsız şekilde dizel motorlu araçları yasakladığını bildirdi. Üreticiler de şu andan itibaren dizel motor geliştirmeyi durduruyorlar.

Dizel araçlar için gidişat kötü gibi gözükse de dünya sağlığı için belki de geç kalınmış bir şeydi. Dünya devi firmalar ürün gamlarının hepsini elektrikli versiyonlara çevirmeye başladılar.

Elbette kafalarda “peki bu kadar elektrikli arabayı beslemek için santrallerin yakacağı yakıtlar ne olacak” gibi sorulara da henüz cevap verilmedi. Şimdilik gelişmeler bu kadar. Ek bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum