Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’daki Deflasyon Korkuları AMB’yi Tahvil Artırmaya Mecbur Bırakıyor

Avrupa'da yükselen deflasyon korkuları, Merkez Bankası'nın tahvil alım programı adımlarını haklı gösteriyor.
Avrupa’daki Deflasyon Korkuları AMB’yi Tahvil Artırmaya Mecbur Bırakıyor

Koronavirüste dünya geneli toplam vakalar 6,7 milyonu aşarken, 393 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. ABD ve Brezilya’dan sonra en fazla vaka sayısı ile tehlikenin diğer merkezleri olarak görülen Avrupa; özellikle Rusya, Brezilya, Birleşik Krallık ve İtalya’daki tablo dolayısıyla 2 milyonu aşkın vakayı kendi başına üstleniyor. Birleşik Krallık, ABD’den sonra en fazla can kaybının yaşandığı ülke konumunda.

Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını, ekonomilere ani bir kapanma getirince Avrupa’da da kötü göstergeler kaydedildi. Etkileri en az düzeyde hissettirmek için uğraşan Avrupa Merkez Bankası (AMB), merakla beklenen faiz kararını dün açıkladı.

Tahmin edildiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen banka, varlık alım programını artırmayı seçti. Toplantının ardından konuşan Başkan Christine Lagarde, ikinci çeyrekte bölgeyi daha önce yaşanmamış şekilde korkutucu bir daralmanın beklediğini haber verdi.

AMB’nin dünkü hamlesi, yetkililerin aldığı ekonomik önlemlerde güçlü bir adımdı. Desteklerin devamlılığı konusunda ise net bir görüş mevcut değil.

Dün tahvil alım programını beklentilerin üzerinde artıran AMB’nin bu kararı, yönetim kurulu üyelerinden Pablo Hernandez de Cos’un olumlu yorumlarını aldı.

AMB, pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek için ilk olarak Mart ayında 750 milyar Euro’luk tahvil alım programı başlattı. Yardımlar bununla da sınırlı kalmadı ve hem artırım programları hem de diğer destekler uygulamaya kondu.

AMB Yönetim Konseyi üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, neredeyse kesin gözüyle bakılan deflasyon riskine dikkat çekerek bir yorumda bulundu.

Cos, deflasyonun neden olduğu endişelerin AMB’nin Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nda (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP) artııma gitmesini makulleştirdiğini açıkça söyledi.

Cos’un açıklamalarında şu ifadeler dikkat çekti;

Cos AMB Karar Değerlendirmeİlk çeyrekte %14,4 işsizlik kaydeden İspanya’nın tüketici tasarrufu ile yüksek korelasyon oluşturduğuna vurgu yapan Cos, tüketicilerin temkinli davranmayı sürdüreceğini söyledi. Dünyanın pek çok yerinde hakim olan ikinci dalga endişesi, tüketicileri harcamalarını kontrol altında tutma ve tasarruf etmeye itiyor.

Zaten sürekli ekonomistlerin kötümser yorumlarına maruz kalan Euro Bölgesi, Cos’un bu yorumlarından sonra pandemi nedeniyle fiyat ve ücret düzeylerinde önemli düşüş olabileceği yani deflasyon korkularını güçlendirdi.

Lagarde ise yaşanan bu kriz karşısında AMB’nin destek sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum