Yatırım yapmaya başla!

Audi için Son Tarih 26 Eylül!

VW ile birlikte adı Dieselgate skandalında geçen Audi için son gün yaklaşıyor.
Audi için Son Tarih 26 Eylül!

Audi’nin bağlı olduğu VW grubun Dieselgate davasında bazı sonlandırmalar yapılmaya başlandı. İçerisinde birçok markayı barındıran Volkswagen’den dolayı sahte yazılımlı motorlar dünyada çok fazla sayıda. 8 ay önce görülen bir davada, Audi’nin sahte yazılımlı motorların bir an önce düzeltilmesi kararı alınmıştı. Verilen süre bitiyor ve Audi 26 Eylül’de işi sonlandırmak zorunda.

Süreç hakkında Alman markanın ne yaptığı veya ne kadarlık bir dilimi düzeltti gibi bilgilere sahip değiliz. Almanya’nın motorlu araç komitesi KBA’nın yaptığı açıklamalara göre Audi bu ayın sonuna kadar istenileni yapmazsa her otomobil için ağır cezaları çekmek zorunda kalacağını söyledi. İşte detaylar;

Dıştan bakıldığında Audi’nin KBA’ya tam olarak uyması çok zor gözüküyor.

Sahte yazılımı araçlardan kaldırmak ne kadarlık bir iş bilemiyoruz ancak kaç adet aracın sahibine ulaşıldığı önemli. Zira V6 ve V8 dizel motorlu binlerce araç var ve hepsinin yazılımın değiştirilmesi istendi.

8 aylık bir dilimde Audi’nin bunu yapmış olabileceği biraz akıl dışı geliyor. Öyle ki sahte yazılımı destekleyen araçlara takılan cihazların da tespit edilip araçlardan sökülmesi istenmişti.

Eylül ayının sonuna kadar halen daha sahte yazılımlı TDI motorun tespiti yapılırsa, araç bası 27.500 dolar para cezası kesilecek.

KBA, geçtiğimiz sene 127.000 adet yasa dışı emisyon yazılımlı Audi tespit etmiş.

Araştırmalarda 127.000 aracın 77.600’ü Almanya‘da Euro 6 dizel motorlu olarak ortaya çıkartılmış. Bir Audi sözcüsü de KBA’dan gelen araç sayı verilerinde sona yaklaşıldığı ve %8’lik bir kısmın kaldığını söyledi.

Audi, kararlı bir şekilde KBA’nın belirttiği tarihe kadar işini bitireceğini bildirdi. Aslında emisyon skandalında ana firma olarak VW gözükse de sahte emisyon yazılımını Audi mühendislerinin geliştirdiği ortaya çıkmıştı.

Sebebi ise CO2 oranlarında mühendislere yapılan baskı sonrasında, normal seviyelere getirilmeyeceğini anladıklarında bu yola başvurmuşlar. Mühendislerin birbirleri arasında yapılan mail yazışmalarında, “cihazları yenmek” ve “döngüyü atlatmalıyız” gibi Dieselgate’nin tohumları atılmış.

Yazışmaların bir kısmında da Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu CARB’ın eninde sonunda bunu fark edeceği belirtilmiş. O yüzden CARB, 400.000 Audi aracının düzeltilmesi için aşırı baskı uygulamış…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum