Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atina Borsası ve ABD Hisseleri Neden Düşüyor?

ABD'den gelen karışık tarım dışı istihdam rakamları ülkede hisse senetlerinin geri çekilmesine neden oldu. İşte haberin detayları;
Atina Borsası ve ABD Hisseleri Neden Düşüyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin karışık sinyaller vermesi sonrası küresel çapta ve ABD ekonomisinde negatif seyir yeniden başladı. ABD hisse senetleri geçtiğimiz gün oldukça güçlü satışlarla karşılaşmasının ardından haftanın ikinci işlem gününde küresel çapta görülen sert düşüşlerin etkisiyle büyük oranda geriledi. Yaşanan düşüşler sonrası Nasdaq Bileşik Endeksi ayı piyasasının eşiğine gelirken, banka hisseleri yaklaşık üç yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Nasdaq Bileşik Endeksi bugünkü işlemlerde yüzde 1.8 oranında düşüş yaşadı. Yaşadığı bu düşüş sonrası bugün 4,283.75 puan seviyelerine kadar gerilemiş oldu. Böylelikle endeks son 2 yılın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda bulunuyor. Standard&Poor’s (S&P 500) Endeksi bugün yüzde 1.4 oranında düşüş yaşadı. S&P 500 Endeksi bugün yaşadığı bu düşüşle birlikte 1,853.44 puan seviyelerine kadar geriledi ve son 2 yılın en düşük seviyelerini görmüş oldu. Dow Jones Endeksi ise bugün yüzde 1.1 oranında düşüş yaşadı ve böylelikle Endeks, 16,027.50 puan seviyelerine kadar geriledi. Ayrıca ABD’nin önde gelen teknoloji şirketleri olan; Amazon.com Inc., Facebook Inc., Alphabet Inc. bugünkü işlemlerde sert düşüşler yaşadılar. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri yaşadıkları düşüşlerle, Perşembe gününden bu yana kayıplarını yüzde 3.5’e kadar genişletmiş oldular.

“Teknoloji hisse senetlerinde görülen düşüşler diğer hisse senetlerini de dibe çekiyor!”

New York’ta Miller Tabak&Co LLC Hisse Senedi Stratejisti Matt Maley, ABD hisse senetlerinde görülen sert düşüşlerle ilgili olarak görüş bildirdi. Maley yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz haftadan bu yana teknoloji sektörü değerlenişinden gelen satış baskısının görüldüğünün altını çizdi. Açıklamasının devamında ise Maley, teknoloji hisselerinde görülen sert düşüşlerin ciddi boyutlarda olduğunu ve diğer hisse senetlerini de dibe çektiğini ifade etti.

Atina Borsası zor günler yaşıyor…

Atina borsası istihdam verilerinin ardından küresel borsaların yaşadığı sert satışların etkisiyle zor günler geçiriyor. Haftanın ilk işlem gününde bankacılık sektörü yüzde 7,87 değer kaybı yaşamıştı. Bugün ise küresel piyasalardaki sert düşüşler sonrası yüzde 5 oranında daha geriledi ve son 27 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Yeni yılın başlangıcından bu yana petrolde görülen sert düşüşler ve küresel çapta görülen volatilitenin etkisiyle Atina Borsası, sıklıkla düşüşler yaşamıştı. Ancak bu işlem haftasında Atina Borsası küresel çapta görülen sert düşüşlerin etkisiyle dibe vurmuş durumda. Atina Genel Endeksi, bugünkü işlemlerde yüzde 5,08 oranında değer kaybı yaşadı. Yaşadığı değer kaybı sonrası Atina Genel Endeksi 440,66 puana kadar geriledi. Ayrıca banka hisselerindeki düşüş ise toplamda yüzde 11.8 seviyesine kadar tırmanmış durumda görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu