Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları, Ticaret Savaşına Para Manipülatörü Etiketinin de Gelmesiyle Düşüşünü Sürdürdü

Yeniden alevlenen ticaret savaşında para manipülatörü etiketinin de verilmesiyle Asya piyasaları düşüşünü sürdürdü.
Asya Piyasaları, Ticaret Savaşına Para Manipülatörü Etiketinin de Gelmesiyle Düşüşünü Sürdürdü
Yorum

Asya piyasaları dünkü zararlarını bir miktar hafifletmiş olsa da dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yoğunlaşan ticaret savaşı ile düşüşünü sürdürdü. Aynı zamanda Pekin yeni Amerikan tarifelerine cevaben tarımsal ürün alımlarını askıya aldığını doğruladı. Bu gelişme de gerginliğin süreceğinin en belirgin işareti oldu.

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin şirketlerinin Trump’ın en son saldırılarına yanıt olarak Amerikan tarım ürünlerini satın almaya bıraktıklarını ve 3 Ağustos’tan sonra yeni satın alınan tarım mallarına uygulanan tarifeleri dışlamayacağını eklediklerini söyledi.

Yakından izlenen bir diğer hareket ise Çin’in merkez bankasının yuan için orta noktayı dolar başına 6,9683 olarak belirlemesi oldu. PBOC, döviz kuru için günlük bir oran belirliyor ve aynı zamanda onshore yuan olarak da bilenen orta nokta değerinin yüzde 2’sinden fazla dalgalanmasına izin vermiyor.

Asyalı Endeksler Düşüşü Sürdürdü

Asyalı Endeksler Düşüşü SürdürdüÇin anakarasındaki hisseler gün içerisinde düşüş kaydetti. Şanghay kompoziti yüzde 1,56 düşüşle 2.777,56 puandan, Shenzhen kompoziti yüzde 1,777 gerilemeyle 1.490,30 puandan işlem gördü. Shenzhen bileğeni ise yüzde 1,39 düşüşle 8.859,47 puana geriledi.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 2,67 oranında düşüşle 25.976,24 puandan kapanış yaptı. Japonya’daki Nikkei 225 endeksi yüzde 0,65 oranında düşüşle 20.585,31 puana gerilerken, Topix endeksi yüzde 0,44 oranında ekside 1.499,23 puandan günü tamamladı.

Güney Koreli Kospi endeksi yüzde 1,51 oranında kayıpla 1.917,50 puandan kapanış yaparken, Avustralyalı S&P / ASX 200 endeksi, yüzde 2,44 oranında düşüşle 6.478,10 puandan günü tamamladı.

Asya’daki bugünün oturumu, Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın 600 puandan fazla düştüğü ve kayıplarını giderek 700 puanın üstüne taşıdığı gecenin ardından geldi. S&P 500 endeksi yüzde 3 düşerken, Nasdaq Kompoziti yüzde 3,5 düştü. Bu yıl, her üç endeks için de en kötü düşüş oldu.

Çin’in Para Manipülatörü Olarak Etiketlenmesi

Çin'in Para Manipülatörü Olarak EtiketlenmesiYuanın tarihi bir zayıflık göstermesinin ardından ABD Hazinesi, Çin’i para manipülatörü olarak etiketledi.

REYL Singapur’daki portföy yönetimi başkanı Daryl Liew, “Bence şu anki sorun şu; insanlar çizgiyi tam olarak nereye çizdiğinizden emin değil. Bu 7 seviyesi, uzun süredir beklenmektedir ki piyasa beklentileri zaten yerleşiktir. Şimdi tam olarak nereye gideceğine ilişkin olarak çok fazla piyasa belirsizliği var,” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, Çin’i para manipülatörü olarak tanımladı ve Clinton yönetiminden bu yana Beyaz Saray’ın kullanmadığı bir hareket oldu. Yine de analistler, ABD Hazinesi’nin iddialarına ilişkin şüpheli bir meşruiyet olduğunu söylediler.

Eurosia Group Çin ve Kuzeydoğu Asya’da başkanlık yapan Michael Hirson, bu iddianın sağlam bir temeli olmadığını belirtti. Hirson, “Buna nasıl baktığınıza bakılmaksızın basit gerçek, Çin güçlenmesini sağlamak için değil, çoğunlukla döviz kuru zayıflamasını önlemek için müdahale ediyor,” dedi.

Yale Üniversitesi’nden kıdemli Stephen Roach, “Politika, bir kez daha objektif analizlerin yoluna girer,” şeklinde görüşünü belirtti.

Nadir Toprak Hisseleri Fırladı

Nadir Toprak Hisseleri FırladıÇin’in ABD’ye karşı kullanabileceği silahlardan birisinin de nadir toprak mineralleri olduğu söylenmişti. Resmi bir açıklama olmaksızın, Huawei’nin kara listeye eklenmesinin ardından Pekin’in Washington’ı bu şekilde tehdit ettiği belirtilmişti.

Son gerilimlerle birlikte nadir toprak minerali üreticilerine ait hisse senetlerinde yükseliş gözlendi. JL Mag Rare-Earth hisseleri yüzde 10 artarken, Chengdu Galaxy Magnets yüzde 9,98 oranında değer kazandı. Buna karşın Jiangmen Kanhıı Industry hisse senetleri yüzde 9,99 oranında geriledi.

Pekin daha önce ABD teknoloji endüstrisi için çok önemli olan nadir toprak mineralleri için üstü örtülü bir tehdit oluşturmuştur. Şu anda Çin, akıllı telefonlardan elektrikli taşıtlara kadar değişen ürünlerin üretiminde kritik bir bileşen olan nadir toprak minerallerinin lider ülkesidir.

Yine de bazı analistler, Çin’in Washington ile olan ticaret savaşında bu malzemeyi kaldıraç olarak kullanma kabiliyetinin sınırlı olduğunu söylüyor.

Çin dışındaki en büyük nadir toprak üretici olan Lynas’ın hisseleri yüzde 7,87 oranında değer kazandı. Reuters, Malezya’nın ülkedeki nadir toprak minerali işleme tesisini işletmek için 2 Eylül tarihine kadar firmanın lisansını uzatmayı planladığını yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu