Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASEAN Üretim Koşulları Şubat 2020’den Bu Yana İlk Kez İyileşti

En son imalat PMI verilerine göre ASEAN üretim koşulları Aralık'ta Şubat'tan bu yana ilk kez iyileşmeye işaret etti.
ASEAN Üretim Koşulları Şubat 2020’den Bu Yana İlk Kez İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üretim koşulları, koronavirüs pandemisinin ekonomik darbesinin ardından ilk kez iyileşmeye işaret etti. ASEAN üretim koşulları Kasım’da istikrar kazanmış, birliğin üretimi ise yaklaşık 2,5 yılın en hızlı yükselişini kaydetmişti.

ASEAN manşet PMI verisi, Kasım’daki 50 seviyesinden yükselerek Aralık’ta 50,8 seviyesine ulaştı ve imalat sektörünün sağlığında iyileşme kaydedildi.
ASEAN İmalat PMI - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Endeks ılımlı büyümenin göstergesi olurken, fabrika üretimi art arda ikinci ayda yükseldi. Büyüme oranı ise 2,5 yıldır görülen en hızlı değere ulaştı. Artış, Ağustos 2018’den bu yana yeni siparişlerdeki en güçlü artışla desteklendi. İyileşen koşullar, dördüncü çeyreğin sonunda iş güvenini de artırdı. Olumlu duygu seviyesi ise pandeminin Ocak’ta başlamasından bu yana en yüksek seviyedeydi.

Ülke düzeyinde Singapur yedi yıldır en yüksek manşet rakamını 55 ile kaydederken, imalat koşullarında en hızlı iyileşmeyi gördü. Büyüme, Endonezya ve Tayland’da da sürdürüldü. Ancak genişleme oranı Endonezya’da 51,3 ile daha keskin gerçekleşirken, Tayland’da 50,8 olarak kaydedildi. Vietnam ise Aralık’ta 51,7 ile imalat sektörü sağlığında iyileşme kaydeden ülkelerden oldu.

Filipinler ise 49,2 ile koşullarda arka arkaya üçüncü bir aylık kötüleşme kaydetti. Malezya’da da 49,1 ile hafif bir gerileme görüldü. Myanmar’da ise Ekim’deki benzeri görülmemiş ekonomik gerilemenin ardından Aralık’ta daha yumuşak bir daralma oranı gerçekleşti. 44,7 ile PMI hala genel imalat sektörünün sağlığında keskin bir bozulmanın sinyalini veriyor.

ASEAN’da Aralık’ta şartlardaki genel iyileşmenin merkezinde, üretimde arka arkaya ikinci bir aylık artış gerçekleşti.
ASEAN Ülkeleri İmalat PMI - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Mütevazı da olsa büyüme hızı 2,5 yıldır görülen en yüksek seviyedeydi. Ağustos 2018’den bu yana en hızlı büyüyen sipariş defteri hacimleriyle talep koşulları belirgin bir şekilde güçlendi. Ancak yurt dışından yeni sipariş girişleriyle düşmeye devam etti. İhracat siparişlerindeki azalma oranı ise Temmuz ayından bu yana en hızlı şekilde gerçekleşti.

Artan satışlara rağmen mal üreticileri, Şubat’tan bu yana en düşük oranda da olsa Aralık’ta alımlarını geri çekmeye devam etti. Alım stokları yeniden düşerken, tedarik zincirlerindeki kesinti sürdü. Girdiler için teslim süreleri ise Mayıs’tan bu yana büyük ölçüde uzadı. Eşzamanlı olarak on aydır en yavaş iş bırakma oranı olmasına rağmen firmalar, Aralık’ta işgücü sayılarını yine düşürdüler.

Birikmiş işlere bakıldığında ise yeniden orta düzeyde düşüş kaydedildiği için ASEAN imalatçılarında yedek kapasite olduğuna dair başka kanıtlar olduğu görüldü. Fiyat bazında ise Ekim 2018’den bu yana en belirgin enflasyon oranıyla birlikte maliyet yükleri de arttı. ASEAN ürünleri 19 ay boyunca ortalama ücretlerini en hızlı şekilde artırdığından marjlar üzerindeki baskı kısmen hafiflemiş oldu.

Artan müşteri talebi ve fabrika üretimindeki artışın ortasında, firmaların önümüzdeki 12 ay boyunca üretim konusunda iyimser kaldığı görüldü. Pozitif duygu seviyesi ise dizinin tarihi bağlamında bastırılmış olmasına rağmen Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye tırmandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu