Yatırım yapmaya başla!

Çin’den Uzaklaşmak İsteyen Şirketler için ASEAN Cazip Bir Alternatif!

ABD-Çin ticaret savaşı pek çok küresel şirketi tedarik zincirlerinde değişiklik yapmaya yönlendirirken Bain & Company’nin yönetici ortağından da dikkat çekici açıklamalar geldi. Detaylar aşağıda;
Çin’den Uzaklaşmak İsteyen Şirketler için ASEAN Cazip Bir Alternatif!

ABD-Çin ticaret savaşı pek çok küresel şirketi tedarik zincirlerinde değişiklik yapmaya yönlendirirken Bain & Company’nin yönetici ortağı Satish Shankar’dan da dikkat çekici yorumlar geldi. Buna göre Satish Shankar, Washington ile Pekin arasındaki gerilimin Güneydoğu Asya ülkelerinden bir blok için muazzam şekilde faydalı olacağını kaydetti.

Kısa vadede dünya ve ABD için bir ihracat üssü olarak bölge üzerinde ters etki görüleceğini söyleyen Shankar, “Çin’e ve daha sonra ABD’ye giden tekstil ve elektronik gibi sektörlerdeki belli başlı ihracatlar etkilenecek” diyerek görüş bildirdi. Ve; “ASEAN’ın Çin’den uzaklaşmak isteyen şirketler için cazip bir alternatif tedarik zinciri üssü olduğu konusunda eminiz” dedi.

Bu noktada; Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) Singapur, Tayland ve Vietnam gibi bölgedeki 10 ülkeden oluştuğu aktarıldı.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Bain & Company de yaşanan gelişmeleri baz alarak, şirketlerin küresel tedarik zincirlerini Güneydoğu Asya’ya taşımayı düşündükleri için bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin günlük faaliyetlerinde daha fazla teknoloji benimseyeceklerini, bunun da 1 trilyon dolarlık bir fırsat yaratabileceğini belirtti. Sonuçta, Donald Trump Temmuz ayından bu yana Çin ürünlerinin kapsamlı bir listesine ek vergiler uygulamış, Pekin de buna ABD ithalatına getirdiği ek misilleme vergilerle yanıt vermişti.

Yaptırımcılar APEC’ten bir uzlaşma çıkmadığı için şimdi 30 Kasım-1 Aralık’ta yapılacak G-20 Zirvesi’nden çıkacak kararı bekliyordu.

ABD-Çin Ticaret Savaşı Güneydoğu Asya’da Kazananlar Yaratabilir!Bain & Company’nin yönetici ortağı Satish Shankar da konu ile ilgili ticaret gerilimlerinin patlayacak noktaya gelmesi durumunda şirketlerin tedarik zincirlerinin bir kısmını Güneydoğu Asya’ya kaydırmaya çalışacaklarını söyledi. Bunun için iki gerekçe öne süren yönetici; “Birincisi sürecin zaten devam ediyor olması ve Vietnam, Tayland gibi yerlerdeki şirketlerinin deneyimlerinin olumlu olması. İkincisi bunun işiniz için iyi bir pratik olması çünkü çeşitlendiriliyorsunuz ve tedarik zinciriniz gibi risklere odaklanmanız gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

Gelecekte şirketlerin belirli bir ürün için birden çok tedarik kaynağına sahip olacakları “dağıtılmış tedarik zincirlerine” yöneleceğini açıkladı.

Tedarik Zincirini Çin'den Uzaklaştırmak İsteyen Şirketler için ASEAN Cazip Bir Alternatif!İlgili haberde Güneydoğu Asya’nın büyüme beklentilerinin ve demografilerinin bölgeye sürekli para dökmüş yatırımcıların ilgisini çektiği, hatta bölgedeki üzerine yapılan son güncellemeye göre internet ekonomisinin 2025 yılına kadar 240 milyar doları aşacağının belirtildiği bilgileri de verildi.

Shankar da bu gerçeğin üzerinde durarak; “Güneydoğu Asya, Birleşik Krallık ve Hindistan ile boyut olarak kıyaslanabilir beşinci en büyük ekonomik blok, yüzde 4.5 ila 5 oranında büyüyor ve bölgeye pek çok doğrudan yabancı yatırım geliyor, dinamik şirketlerin varlığı ASEAN’ı çok mantıklı bir tedarik zinciri üssü haline getiriyor” dedi.

Tüm bunların yanında Shankar, bölgedeki her ülkenin farklı bir uzmanlığa sahip olduğunu, örneğin Tayland o alanda şirketler için alternatif bir tedarik üssü haline gelebilecek güçlü bir otomotiv sektörüne sahipken Vietnam’ın tekstil ve elektronik bileşenler gibi alanlarda güçlü olduğunu vurguladı. Son olarak şirketlerin de bölgedeki güçlü iç talepten faydalanacaklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum