Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artan Vakalar Kilitlemeden Kaçınan Tayland’ın 1Ç21 Toparlanmasını Engelleyecek

Covid krizinden en kötü etkilenen ekonomiler arasında yer alan Tayland, kilitlemeden kaçınırken GSYİH darbesinden kurtulamayacak. İşte tahminler;
Artan Vakalar Kilitlemeden Kaçınan Tayland’ın 1Ç21 Toparlanmasını Engelleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Güneydoğu Asya’nın en yavaş ve en zayıf toparlanmasını kaydetmesi beklenen Tayland için gelen yeni tahmin kilitlemeden kaçınma-GYSİH darbesine vurgu yaptı.

Bloomberg’in haberine göre Tayland’daki son virüs salgınının tüketici harcamalarını kısması ve turizmin canlanmasını geciktirmesi, ekonominin bu yıl ve sonraki toparlanma beklentilerinin altında kalmasına yol açabilir. Tayland, Aralık ortasında başlayan ve 77 ilin 50’den fazlasına yayılan Covid dalgasını durdurmak için tam bir ulusal tecritten kaçınmayı umuyor.

Başbakan Prayuth Chan-Ocha, bu hafta geçen Mart’ta getirilen sert kilitlemenin aksine bazı işletmelere en kötü etkilenen bölgelerde seyahatleri kapatmalarını ve kısıtlamalarını emretti.
Tayland Tüketici Güveni
Kaynak: Trading Economics

Tabi uzun süreli bir salgının, insanlar seyahat ve alışverişi kısıtladıkça, uluslararası seyahat kısıtlamalarından halihazırda çok etkilenen ekonomiyi zayıflattığı için tüketici harcamalarına zarar verebileceği biliniyor. Perşembe günü yayımlanan veriler de Aralık ayında enfeksiyon yayılırken tüketici güveninin beş ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Bank of Ayudhya’da baş ekonomist olan Somprawin Manprasert; “bu salgın, geçen yıl olduğu gibi hızlı bir şekilde kontrol altına alınmayacak, çünkü ekonomi uğruna tam bir kilitlemeyi kaldırdık, bu bir süre devam edecek, bu bir maraton olacak, kısa mesafe koşusu değil” dedi. Somprawin, Bank of Ayudhya’nın bu yıl %3,3 gayri safi yurtiçi hasıla büyüme tahmininde henüz değişiklik yapmadığını ancak ek aşağı yönlü riskler gördüğünü söyledi.

Bir kilitlenme gerekirse, bir aylık kapanmanın GSYİH’den yüzde 0,5 ila 1,5 puan düşürebileceğini ve iki aylık bir kapanmanın büyümeyi tamamen ortadan kaldırabileceğini söyledi.
Tayland MC Ekonomi Tahmin
KAYNAK: BOT

Tayland Merkez Bankası da Çarşamba günü, yeni salgının beklenenden daha şiddetli olduğunu ve ekonominin bu yıl %3,2 ve gelecek yıl %4,8 büyüme için temel tahminlerinin altında kalmasını daha olası hale geldiğini açıkladı.

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi Genel Sekreteri Danucha Pichayanan, politika yapıcıların iki hafta içinde belirli önlemleri açıklayacağını belirterek hükümetin ekonomik etkinin farkında olduğunu ve etkiyi hafifletmek için harcayabileceği yaklaşık 200 milyar bahtı olduğunu savundu.

Sonuçta Tayland üç aylık bir kilitlenmenin ikinci çeyrekte %12,1’lik rekor bir daralmaya neden olmasının ardından, geçen yıl Asya’da en kötü etkilenen ekonomiler arasında yer aldı.

RHB Bank Bhd’de bir ekonomist olan Billy Toh Kian Hin, “Tayland’da ve küresel olarak Covid-19 vakalarının son zamanlarda yeniden canlanması, ilk çeyrekte beklenen iyileşmede bir engel oluşturabilir, son salgın, önünüzdeki toparlanmanın uzun ve düzensiz bir yol olacağına işaret ediyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu