Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Döviz Stratejistleri Artan Brexit Kaosunda Sterlin için Farklı Bakış Açılarını Paylaştı

Brexit'te kaos her geçen gün biraz daha artarken, döviz stratejistleri sterlinin seyri konusunda görüş ayrılıklarını paylaştılar.
Döviz Stratejistleri Artan Brexit Kaosunda Sterlin için Farklı Bakış Açılarını Paylaştı
Yorum

Sterlin, bu sabahki işlemlerde İngiliz milletvekillerinin meclis gündeminin kontrolünü hükümetten ele geçirmek için oy kullandıktan sonra bir miktar toparlandı. Londra saatiyle 12:00’de yüzde 1 oranında bir çıkış kaydederek, dolar karşısında 1,22 seviyesine yükseldi.

Dün, dolar karşısında 2016 yılının Ekim ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyeyi 1,1958 ile kaydeden sterlin, bugün yeniden 1,20 doların üstünde dalgalanmaya başladı.

Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisinden 21 aday da dahil olmak üzere Parlamento üyeleri, hükümetin işlerinin kontrolünü el geçirmek ve anlaşma yapılmayan bir Brexit’in engellenmesi için bir tasarı çıkarmak için dün akşam toplandı. Yapılan oylamada Johnson, 301’e 328 oyla yenildi.

Dünkü oylamanın sonucuyla birlikte Johnson’ın 31 Ekim’de anlaşma olması veya olmaması durumuna karşı “bırak ya da öl” planını engelleniyor. Aynı zamanda, ayrılık 31 Ocak 2020 tarihine kadar ertelenebilir.

Hükümete karşı oy kullanan ve daha sonra partiden atılan 21 Muhafazakar üye arasında Winston Churchill’in torunu ve iki eski maliye bakanı da bulunuyor. Bir diğer Muhafazaka milletvekili olan Phillip Lee ise AB hükümetinin Liberal Demoktratlarına katılmak için partiden ayrılarak Johnson hükümetini Avam Kamarası’nda çalışma çoğunluğu olmadan bıraktı.

Yenilgiye yanıt olarak Johnson, milletvekillerinden 15 Ekim’de yapılacak genel seçim planlarını desteklemelerini isteyeceği söylendi. Ancak bunu yapmak için üçte iki çoğunluğa ihtiyaç duyuyor ve ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in destek vermeyi reddettiği biliniyor.

Bu gelişmeler ışığında döviz stratejistleri, sterlin için farklı bakış açılarını dile getirdiler.

Stephen Gallo: “Alacakaranlık Bölgesine Hoş Geldiniz”

Stephen Gallo: "Alacakaranlık Bölgesine Hoş Geldiniz"BMO Capital Markets Avrupa FX Stratejisi Başkanı Stephen Gallo, Johnson’ın parlamenter yenilgisinin ışığında GBP/USD yeniden dirildiğini ve anlaşmasız ayrılığa karşı çıkan milletvekillerinin de seçimleri engellemeye çalışacağı gerçeğinin ‘oynaklık içinde oynaklık’ yarattığını söyledi.

Gallo, “Top şimdi tekrar Johnson’ın sahasına geri döndü. Hükümeti baltalamak için bu girişimleri atlatma stratejisi ne olacak? Bu soruyu sorarken spekülatif short’lar, kısa GBP pozisyonlarındaki risklerini azaltıyor,” dedi.

Durumu “Alacakaranlık Bölgesine Hoş Geldiniz” şeklinde özetleyen Gallo, “Tüm bunların ironisi, ayrılık karşılı milletvekillerinin ülkeyi Brexit’in müzakere duruşuna karşı koyduğu konumun daha kötü olması, sterlin rallilerini artırıyor,” ifadelerini kullandı.

Gallo, Brexit veya bir seçimin sonuçları çözülenen kadar GBP’nin hala kaybet-kaybet senaryosunda tutulduğunu belirtti.

BMO stratejistleri, küresel ile Euro bölgesi ekonomik büyümesini yavaşlatan ve İngiltere’yi çeken bir anlaşma olmadan, erken seçimden ya da her ikisinden de ayrılan birçok olası permütasyonun kombinasyonu ile para biriminin aşağı yönlü olduğuna inanıyorlar.

Societe Generale’deki küresel FX stratejisti başkanı olan Kit Juckes, “Sterlin, nominal olarak tüm zamanların en düşük aralığına doğru ilerliyor ama tam olarak bunu yapmıyor. 1992’de olduğumuz en düşük seviyelere, 2008’de aldığımız en düşük seviyeye, o ani çöküşte aldığımız en düşük seviyeye ulaştı ve şu anda ayrılmıyoruz,” dedi. Juckes, sterlin için piyasada hala iyi haberlerden olabileceğini de ifade etti.

Brexit Riski Ne Kadar Fiyatlandırılır?

Brexit Riski Ne Kadar Fiyatlandırılır?Devam eden önemli bir soru, İngiltere’nin AB’yi sadece Dünya Ticaret Örgütü teriminde bırakarak bir ticaret anlaşması şartı ile bırakmasından kaynaklanabilecek çeşitli tezahürleri göz önüne alındığında, piyasaların nasıl bir tepki vereceğidir.

Berenberg ekonomistleri, normal bir Brexit’te yani bir geri çekilme anlaşmasıyla sterlin karşısında euro değerini 1,20 olarak belirlediler. Ancak geçiş döneminin olmadığı bir anlaşma yapılmaması durumunda, Berenberg’in üst düzey ekonomisti Kallum Pickering’e göre; sterlin kısa vadede paritenin altına düşebilir.

Pickering’in Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Şu anki 1,10 civarındaki GBP/EUR oranına dayanarak, piyasanın sert bir Brexit’in kabaca yüzde 50 olasılığını gördüğünü hesaplıyoruz. Sert bir Brexit riskini yüzde 40’a getirdik. Son gelişmeler ve İngiltere politikalarına bakış açısı, aşağı yönlü çağrı yapma riskini artırıyor,” dedi.

Sterlin, kısa bir iyileşme elde etse de İngiliz siyasetinin öngörülemezliği yine düşüşleri kolaylaştırabilir. İngiltere’nin Avrupa Birliği referandum tasarısı, Mayıs 2015’te kraliçenin konuşmasında bu yana sterlin euro karşısında yaklaşık yüzde 26, dolar karşısında ise yüzde 29 değer kaybetti.

Pickering “Karşılaştırma yapıldığında 2007-20019 mali krizi sırasında zirveden ticari ağırlıklı sterlin yaklaşık yüzde 27 geriledi,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu