Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’tan Doğrudan Yatırım Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, 2002 yılından beri ülkemizde 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım geldiğini açıkladı. İşte Ermut'tan açıklamalar;
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut’tan Doğrudan Yatırım Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile faaliyete geçen Yatırım Ofisi’nin Başkanı Arda Ermut, Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımları değerlendirdi. 2002 yılına kadar sadece 15 milyar dolarlık bir yatırım geldiğini ifade eden Ermut, 2002’den beri 200 milyar dolara yakın bir doğrudan yatırımın ülkemize geldiğini açıkladı. Arda Ermut, “3. İstanbul PPP Haftası Cumhurbaşkanlığı Sisteminde Yatırım Ortamı” başlıklı panelde yaptığı konuşmasında ofisin kuruluş sürecini de anlattı.

Ermut, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından 26 ülkeden 40’ı aşkın bürotratın katılımıyla gerçekleşen panelde önemli detaylar verdi.

Arda Ermut Panel Konuşmasından DetaylarDEİK tarafından düzenlenen panelde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi‘nin kuruluş aşamasını da paylaşan Ermut, ofisin 2006 yılında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak kurulduğunu hatırlattı. O günden beri geçen süreden bahseden Ermut, dünyada, Türkiye’deki yatırım ortamının tanıtılmasına dair yaptıkları faaliyetleri paylaştı.

Ajansın yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ismini aldığını hatırlatan Ermut, ajansın kurulduğundan beri geçen süreçte çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini açıkladı. Ermut, “Bu süreçte doğrudan yatırımların önemiyle ilgili farkındalık sadece özelde değil, bürokraside ve devlet kurumlarında da ciddi şekilde arttı,” dedi.

Sadece gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin de yatırım çekmeye çalıştığını söyleyen Ermut, çalışmalara dikkat çekti.

Türkiye Yatırım Çekmeye Devam EdiyorErmut, dünyada çok da gelişmeyen hatta kriz süreçlerinde daralan bir pastadan daha çok pay almak için daha çok ülkenin çalışmak içerisinde olduğunu ifade etti. Türkiye’ye gelen yatırımcılar açısından en önemli güvencelerden birisinin, Türkiye’nin doğrudan yatırım çekme zorunluluğu olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu alanda yıllardır çok önemli adımlar attığını, iş yapma kolaylığı sağladıklarını dile getirdi.

Ermut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çizdiği kalkınma modelinin reformlarından önemli bir parçası olarak faaliyet gösterdiklerini de belirtti.

Kalkınma Modeli ile Yapılan ReformlarÖzellikle 2002 – 2003 yıllarında bu kalkınma modeline ilişkin reformların yoğun bir şekilde hayata geçirildiğinden de bahsetti. Hayata geçirilen reform programı ile doğrudan yatırımların Türkiye’de önünün açıldığını ifade eden Ermut, yansımasının da çok iyi görüldüğüne dikkat çekti. 2002 yılına kadar Türkiye’nin sadece 15 milyar dolarlık bir yatırım aldığını söyleyen Ermut, 2002 sonrasında 200 milyar dolara yakın doğrudan yatırım alındığını açıkladı.

Alınan doğrudan yatırımlarda reformların ve yatırım ortamının iyileştirilmesinin önemli etkisi olduğunu belirten Ermut, 2009’a kadar gelişmekte olan ülkelere giden yatırımların da etkisinin olduğunu belirtti. Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında doğrudan yatırımlara yönelik hayata geçirilen kolaylıkları da dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum