Yatırım yapmaya başla!

Bakan Varank: “Ar-Ge Projelerine 55 Milyon Euro Yatırım Yaptık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GETHAM açılışında yaptığı konuşmada ülke ekonomisinin geleceği için önemli bilgiler verdi. İşte detaylar;
Bakan Varank: “Ar-Ge Projelerine 55 Milyon Euro Yatırım Yaptık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve KOSGEB işbirliğiyle kurulan Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi’nin (GETHAM) açılışında konuştu. Varank, üretimde yapısal bir dönüşüme ihtiyaç olduğundan ve bu dönüşümle tüm makroekonomik hedeflere ulaşmanın mümkün olacağını dile getirdi.

AB ile Türkiye arasındaki mali iş birliği ile uygulanan “Rekabetçi Sektörler Programı” kapsamında sektör ve projelere mali destek sağladıklarını söyledi.

Rekabetçi Sektörler Programı ile Destek2007 – 2013 yıllarını kapsayan ilk dönemde 550 milyon Euro kaynak sağladıklarını söyleyen Varank, 2014 – 2020 döneminde 302 milyon Euro tutarında bir fonla yeni projelere devam edeceklerini vurguladı. Ayırca bölgelerdeki sosyal ve ekonomik kalkınmaya ivme kazandırmayı amaçladıkları programla, 43 ilkde 46 başarılı projeye imza atıldığını söyledi.

İmalat altyapısını geliştirmek için kurulan tesislerden 2300 KOBİ’nin yararlandığını ve 288 yeni işletme kurulduğunu da sözlerine ekledi.

2300 KOBİ FaydalandıBakan Varank, Ar-Ge ve yenilikçilik alanındaki projelere 55 milyon Euro yatırım yapıldığını açıklarken, Laboratuvarlar, teknoparklar, araştırma ve uygulama merkezleri kurulmasına destek verdiklerini belirtti. Finansman erişim projeleri ile 1 milyar Euro tutarında kredi hacmi oluşturduklarını ve 14 bin KOBİ’ye finansman destek sağladıklarına da dikkat çekti.

İlk bölgesel nitelikli girişim sermayesi fonunu kurduklarını söyleyen Varank, kredi garanti mekanizmasına destek olduklarını belirtti.

Samsun Lojistik Merkezi KurulduSamsun’a 50 milyon Euro yatırım yapıldığını ifade eden Mustafa Varank, “ulusal ve uluslararası hizmet verecek Samsun Lojistik Merkezi’ni açtık,” dedi. Kayseri, Yozgat, Gaziantep ve Elazığ’da teknoparklar kurduklarını da sözlerine ekledi. 10 ilkde iş geliştirme merkezi kurarak, makine ve teçhizatla donattıklarını ifade etti. Danışmanlık faaliyetleri ile sürdürülebilirliklerini sağladıklarını söyleyen Varank, 8 ilde 78 milyon Euroluk yatırımla ortak kullanım atölyeleri açıldığını da söyledi.

Hem rekabet hem de istihdam için Giresun’da fındık, Şanlıurfa’da lisanslı hububat depoları kurdukları bilgisini aktardı.

Giresun Fındık Deposu KurulduMilli teknoloji vurgusunu yineleyen Bakan, GETHAM projesinin Gaziantep ve bölge illerinin Ar-Ge, inovasyon ve tasarım üssü olmasına hizmet edeceğini belirtti. Deri, mücevher-aksesuar ve elektronik devreler üreten KOBİ’lerin yararlanmasının hedeflendiğini de hatırlattı. Böylece daha rekabetçi hale gelen KOBİ ve girişimcilerin, oluşturdukları istihdam ve katma değerli ürünler sayesinde bölgenin sosyoekonomik gelişimine önemli katkı sağlanacağını da ifade etti.

Ar-Ge ile teknoloji transferi ve ticarileştirme başlıklarında 53 milyon Euroluk proje çağrısına çıktıklarını, talepleri inceleyip proje seçtiklerini de söyledi. Gelen talepler arasından kriterlere uygun olan farklı projeleri seçtiklerini söyleyen Bakan Varank, bunların uygulamaya geçmesiyle için tüm güçleriyle çalıştıklarını da ifade etti.

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ise yeni proje ve uygulamalarla ülkedeki girişimleri artırmak istediklerini vurguladı.

KOSGEB Başkanı Girişimleri Artırmak İstiyoruzKOBİ’lerin çok daha çeşitli ve küresel rekabete uygun destekler aldığını söyleyen Uzkurt, her zaman yolu açan ve engelleri kaldıran bir kurum olma amacıyla ilerlediklerini kaydetti.

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ise dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmanın en önemli şartının eğitim ve gelişim olduğunu vurguladı. GETHAM gibi merkezlerin kente kazandırılmasından memnuniyet duyduğunu söyleyen Yıldırım, “Siz hayallerinizi alın gelin, hep birlikte hayalleri gerçek yapalım,” dedi. Merkezden hizmet alacak her girişimcinin yatırım maliyetinin önemli bir kısmının hibeyle destekleneceğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum