Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’ın 2016 Yılı Dördüncü Çeyrek Sonuçlarında Şok Düşüş!

Apple'ın 2016 yılı dördüncü çeyrek sonuçları 15 yılın ardından yılık gelir ve kârlarda ilk kez düşüşe işaret etti. İşte detaylar;
Apple’ın 2016 Yılı Dördüncü Çeyrek Sonuçlarında Şok Düşüş!
Son Güncelleme: 
Yorum

Silikon vadisinin amiral gemisi olarak adlandırılan Apple, 2016’nın dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu dün akşam saatlerinde kamuoyuna açıkladı. Şirket bilançolarının açıklandığı bu günlerde, en çok merak edilen kuşkusuz ki Apple’ın açıklayacağı verilerdi. Bu durumun temel nedeni ise Samsung’un tarihinde ilk kez kullanıcılarına karşı tabiri caizse “rezil” olmasının ardından piyasa değerinde yaşadığı şok düşüşlerdi.

Hatırlanacağı üzere Samsung, en büyük rakibi konumunda olan Apple’ın iPhone 7 modelini tanıtmadan yaklaşık bir ay önce Galaxy Note 7 modelini kamuoyuna tanıtmıştı. Büyük umutlarla çıkarılan yeni model, tanıtımından çok kısa bir süre sonra herkesi büyük bir şaşkınlığa uğrattı. Galaxy Note 7’nin yaklaşık iki hafta sonra fazla ısındığı ve bu ısınma sonucunda ateş aldığı açıklandı. Tarihinin en büyük üretim hatasını yapan Samsung ise bu gelişmenin üzerine, Galaxy Note 7’nin hem üretimini hem de satışını durduğunu açıklamıştı. Bu kritik hatanın ardından Samsung’un piyasa değeri yüzde 8 oranında azalmıştı. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung cephesinden gelen bu kritik hatanın ardından Apple’ın bilançosunda yüksek rakamların görüleceği beklenmekteydi. Birçok yatırımcı, bu doğrultuda Apple hisselerine hücum etmişti. Ancak merakla beklenen bilanço, “hayal kırıklığı” yarattı. Apple tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında; yılın dördüncü çeyreğindeki net karın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında düştüğü görüldü. Böylelikle şirketin net karının 9 milyar dolar seviyesine geldiği görüldü. Ayrıca Apple’ın geliri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azaldı ve 46,9 milyar dolar düzeyine geriledi. Hatırlanacağı üzere, geçen yılın Temmuz ile Eylül döneminde Apple’ın geliri 51,5 milyar dolarken, yine geçen yılın dördüncü çeyreğinde ise şirketin net karı 11,1 milyar dolar seviyesindeydi. Böylelikle şirketin gelirleri üst üste üç çeyrek düşmüş oldu.

15 yılın ardından yıllık kar ve gelirler ilk kez düştü!

Şirketin açıkladığı şok bilançoda dikkat çeken oldukça önemli bir nokta daha bulunmakta. Apple’ın 2016 mali yılındaki toplam net kar ve gelirlerinde de sert düşüşler görüldü. Apple’ın toplam net karı bu yıl, bir önceki yıla göre yüzde 14,4 oranında azaldı ve 45,7 milyar dolar düzeyine kadar geriledi. Şirketin net geliri ise yine aynı dönemde yüzde 7,7 oranında geriledi ve 215,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Açıklanan bu verilerin ardından Apple, 2001 yılından bu yana ilk defa yıllık net kar ve gelirlerinde düşüşler yaşamış oldu.

Warren Buffet ve Apple yatırımcıları hüsranda

Tüm dünyanın büyük bir saygınlıkla takip ettiği ve attığı her adımı dikkatlice izlediği yatırımcı Warren Buffet, hatırlanacağı üzere bu yılın Mayıs ayında 1 milyar dolar düzeyinde Apple hissesi aldığını kamuoyuna açıklamıştı. O dönem Buffet’ten gelen bu destek üzerine şirketin hisseleri yüzde 3,7 oranında artmış ve 93,88 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ancak yılın dördüncü çeyreğine ilişkin açıklanan bilançonun ardından Buffet gibi diğer Apple yatırımcıları da hüsrana boğuldular. 15 yılın ardından şirketin yıllık kar ve gelirlerinde görülen şok düşüşler, hisse senetlerini de dibe çekti. Şirketin hisseleri, New York borsasının kapanmasının ardından sınırlı yapılan işlemlerde yüzde 2,6 oranında azaldı ve 115,18 dolar seviyesine kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu