Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple 2 Trilyon Doları Aşan Piyasa Değeriyle Wall Street Tarihine Geçti

Apple’ın ABD Borsası’nda işlem gören hisse senedi sert yükselirken, bu tablo piyasa değerini 2 trilyon doların üstüne çıkardı.
Apple 2 Trilyon Doları Aşan Piyasa Değeriyle Wall Street Tarihine Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün küresel piyasaların odağında yer alan en önemli konu ABD Merkez Bankası’nın (FED) yayımladığı 28-29 Temmuz 2020’de yapılan toplantının tutanaklarıydı. Açıklanan tutanaklarda ekonominin yılın ikinci yarısında toparlanacağının sinyali verildi.

Ancak 800 bine yakın insanın ölmesine sebep olan Covid-19 salgınının iktisadi faaliyetler üzerinde baskı yarattığı bildirildi. Toparlanmanın ise tamamen virüsün kontrol altına alınmasına bağlı olduğu söylendi.

FED’den gelen açıklamalar sonrasında ABD borsasında endeksler geriledi. Buna rağmen Apple Inc. hisselerinde artış oldu.

Apple Inc.’in piyasa değeri, hisselerdeki yükselişin ardından 2 trilyon doları aştı.
Apple Hisseler Yükseliş
Kaynak: Yahoo Finance

Apple’ın New York Borsası’nda işlem gören hisseleri gün 462,44 – 468,65 dolar arasında hareket etti. Yıllık bazda %120 primli seyreden hisse başı fiyatı pandemi etkisiyle Mart’ın son haftasında 223 dolara kadar inmişti. Çarşamba günü ise seans sırasında %1,4 oranında artış gösterdi.

Hisselerdeki yükselişin ardından şirketin piyasa değeri 2 trilyon doların üzerine çıktı. Böylelikle ilk kez bir Amerikan şirketinin piyasa değeri 2 trilyon doları aşarak, Wall Street tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu. Dünya devi ismin piyasa değeri 38 yıl önce 1 trilyon doları aşmıştı.

Bir sonrası aşamayı geçmesi yıllar sürse de asıl artış son iki yıl için yapılan faaliyetlerin etkisiyle gerçekleşti. Teknoloji ve yazılım şirketi Apple, iPhone, AirPods ve Apple Watch gibi cihazlardan daha fazla gelir elde etmek için altyapısını daha da güçlendirdi. Bu da piyasa değerinin artmasında önemli bir etken oldu.

Apple’ın eski pazarlama yöneticilerinden Michael Gartenberg, elde edilen başarıyı şirketin CEO’su Tim Cook’un harika zekasına bağladı. Apple’ın diğer birçok şirketin sıradan gördüğü detaylara odaklanarak başarıya ulaştıklarının altını çizdi.

Dün hisselerdeki sert yükselişin ardından piyasa değeri bakımından Amazon ve Microsoft gibi dünya devi birçok ismi geride bıraktı.  Coronavirüs salgını Aralık ayında başladıktan sonra etkisi tüm dünyada Mart ayında hissedilmişti.

Borsalar, emtialar, şirket faaliyetleri kısaca hayatın her alanı durma noktasına geldi. Uzmanlar tüm olumsuzluklara rağmen Apple’ın pandemiden en az etkilenen markalardan biri olduğunu belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu