Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Kahini Michael Burry O İki Hisseye Güveniyor

2008’de yaşanan küresel krizi öngören yatırımcı Michael Burry, Çin hisselerinden büyük kazançlar elde etti. Detaylar şöyle…
Kriz Kahini Michael Burry O İki Hisseye Güveniyor
HABER GİRİŞ

2008’de ABD’de yaşanan konut krizini önceden bilen ve sonrasında Big Short kitabı ve filmiyle adından söz ettiren Michael Burry, Asya piyasasında attığı adımlar ile büyük kazançlar elde etti. Michael Burry’nin yatırım şirketi son zamanlarda, Çin hisse senetlerinin değer kaybetmesine rağmen, ilk çeyrekte JD.com ve Alibaba Group’a olan pozisyonlarını ikiye katladı.

JD.com, Scion Asset Management’ın portföyünde en büyük holding haline geldi, ve firma e-ticaret operatöründeki hisselerini yüzde 80 oranında artırdı. Alibaba ise Burry’nin 50 bin hisse daha eklemesinin ardından, yaklaşık 9 milyon dolarlık değeriyle ikinci en büyük pozisyon oldu. Bu yıl JD.com’un ABD’deki hisseleri yüzde 16’nın üzerinde bir artış gösterirken, Alibaba’nın hisseleri yaklaşık yüzde 4.5 artış kaydetti.

Çin borsasında ucuz değerlemeler ve Pekin’in politika desteği, bazı hisse senedi göstergelerinin boğa piyasasına girmesine olanak tanıyor. Buna karşın küresel yatırımcılar hala temkinli bir tutum sergiliyor, çünkü sürdürülebilir büyüme kazanımları ve toparlanmanın devam etmesi için kritik önem taşıyor.

Burry, Çin’in pandemi sonrası toparlanması sırasında 2022’nin sonlarında New York’ta Alibaba ve JD.com’un hisselerini satın almıştı. Ardından 2023’ün ikinci çeyreğinde bu pozisyonları kapatmış olsa da, aylar sonra tekrar açmış görünüyor.

Burry, tahvil piyasasının çökmesine yönelik tahminleriyle ün kazandı. 2007 yılında, ABD Mortgage piyasasındaki balonun patlayacağına dair kapsamlı bir araştırma yaparak, bu konuda büyük bir risk olduğunu göstermiştir. Burry’nin bu öngörüleri, finansal sektörde başlangıçta pek fazla dikkate alınmamış olsa da sonradan doğruluk kazanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.